Pakując walizki na wakacje, należy pamiętać o apteczce. Podstawowy zestaw powinien zawierać plastry, opaskę elastyczną, jałowe gaziki, wodę utlenioną, termometr, spirytus i żel na stłuczenia, a także tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W apteczce nie może zabraknąć nożyczek, agrafki i pęsety oraz zestawu do udzielania pierwszej pomocy: kilku par rękawiczek lateksowych i maseczki do wykonywania sztucznego oddychania. Przydadzą się także środki przeciw owadom, preparaty po ukąszeniu oraz kremy do opalania z wysokim filtrem.
[srodtytul]Wysoki but chroni kostkę[/srodtytul]
W górach najczęściej dochodzi do złamań lub zwichnięć. Ich główną przyczyną jest złe obuwie. Na górskie wycieczki nadają się jedynie buty sięgające za kostkę, na wysokiej gumie, z przeciwpoślizgowymi wypustkami na podeszwie. Konieczne są też kurtki przeciwdeszczowe, ciepłe bluzy lub polary. – Na wyprawę zawsze proponuję wziąć plecak, który pomieści wodę, pelerynę przeciwdeszczową oraz małą apteczkę – przekonuje dr Anna Senderska, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med. Oprócz butów, które będą chronić kostkę przed zwichnięciem, górscy wędrowcy powinni nakładać wysokie skarpety i długie spodnie, które zabezpieczą przed otarciami.
– Gdy dojdzie do złamania lub zwichnięcia, kończynę należy unieruchomić. Można podać lek przeciwbólowy i ogrzać poszkodowanego – u osoby ze złamaniem czasem mogą wystąpić spadek ciśnienia i dreszcze – radzi lekarka.
Jeśli złamanie dotyczy okolicy kostki, to należy zdjąć buty, skarpety i spodnie, gdyż może pojawić się obrzęk, noga spuchnie i trudno będzie wówczas zdjąć ubranie. Należy zadbać także o to, by poszkodowany się nie ruszał. – W razie narastającego obrzęku oraz pojawienia się krwiaka, należy jak najszybciej wezwać lekarza – dodaje dr Senderska.