Na wycieczkę po Stoczni Gdańskiej zaprasza Instytut Sztuki Wyspa – w programie przejażdżka Subiektywną Linią Autobusową, zwiedzanie warsztatu pracy Lecha Wałęsy i wystawa Grzegorza Klamana „Rzeczy polityczne”.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska proponuje 18 – 19 września festyn w twierdzy Wisłoujście. Odbędą się m.in. prezentacje późnośredniowiecznych warsztatów rzemieślniczych, które dały podwaliny pod rozwój różnych dziedzin przemysłu.

Goście będą się mogli przyjrzeć pracy kowala, garncarza, złotnika i mincerza, poznać zasady działania broni czarnoprochowej oraz historię broni białej. Zaplanowano też degustację rycerskiego jadła, zabawy i konkursy, m.in. strzelanie z łuku, a także bitwę rycerską.

Swoje święto 11 września obchodzić będzie jedna z bardziej urokliwych ulic Gdańska – Mariacka. Z tej okazji przygotowano kameralne koncerty, wystawy malarstwa i rzeźby, targi bursztynu Ambermart; o historii i sekretach ulicy Mariackiej opowie w swoich gawędach prof. Andrzej Januszajtis. Wiele plenerowych atrakcji czeka na zwiedzających w skansenie archeologicznym w Sopocie: m.in. pokazy mielenia zboża w żarnach, warsztaty tkackie i obróbki bursztynu.

Pelplin już po raz dziesiąty organizuje dwudniowy Jarmark Cysterski. Imprezę rozpocznie 18 września Bieg Cysterski. Zaprezentują się zespoły muzyki dawnej, będą turnieje rycerskie, inscenizacja bitwy i piknik „Cysterskie złoto”; o historii Pelplina i cystersów opowiedzą prelegenci biorący udział w międzynarodowej konferencji „Cysterskim traktem – XX-lecie Szlaku Cysterskiego w Europie”. Do dzieci i młodzieży adresowane są m.in. konkurs wiedzy o dziedzictwie cysterskim na Pomorzu, a także warsztaty „Piórem i czcionką”. Kulminacją obchodów będzie tradycyjny przemarsz uczestników ulicami Pelplina.