Łagodny klimat i położenie miasta na nasłonecznionych wzgórzach sprzyjały uprawie winorośli i produkcji wina, z którego region słynął już w XV wieku. W XVIII wieku zielonogórskie winiarstwo zmodernizowało się i już w I połowie XIX stulecia Zielona Góra stała się ważnym ośrodkiem przemysłu alkoholowego, nastawionym na produkcję win musujących, a także winiaków. Wielowiekowa tradycja zrodziła obyczaje pielęgnowane do dziś, takie jak kończące się huczną zabawą winobranie.
Pod koniec XIX wieku uprawa winorośli zaczęła podupadać. Po II wojnie światowej część winnic została przejęta przez Lubuską Wytwórnię Win. Zakład zakończył jednak działalność pod koniec lat 90. XX wieku. Dziś tradycje winiarskie powoli zaczynają się odradzać.
Więcej o pasjonującej historii zielonogórskiego winiarstwa można się będzie dowiedzieć podczas obchodów EDD. Wiele atrakcji przygotowało Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. Na terenie skansenu znajdują się obiekty architektury wiejskiej: wieża winiarska ze wsi Budachów (XVIII w.) i przylegająca do niej piwniczka winna, w których dawniej wykonywano prace gospodarskie i przetwórcze. Do obejrzenia są m.in. prasy winiarskie, filtry, pompy ręczne, urządzenia do korkowania. Gości, którzy odwiedzą muzeum między 4 i 18 września, czekają prezentacje i pokazy prac w winnicy i przy produkcji wina, degustacje wyprodukowanego tradycyjnym sposobem trunku, a także interesujące prelekcje o „Lubuskich tradycjach winiarskich”.
Na 19 września zaplanowana jest z kolei impreza plenerowa „Babiego lata nić” poświęcona innej ważnej dla regionu gałęzi rzemiosła: uprawie i przetwórstwu lnu. W zabytkowych chałupach i zagrodach wiejskich na terenie skansenu będą prezentowane m.in. narzędzia i urządzenia do tradycyjnej obróbki lnu, a także warsztaty tkackie, które dały początek lubuskiemu przemysłowi włókienniczemu.