Tematem ekspozycji są zarówno architektura przemysłowa i zabytkowy ciąg produkcyjny, jak i przedmioty związane z gazownictwem: kolekcja 600 gazomierzy, umieszczona wewnątrz nieczynnego zbiornika na gaz; lampy i kinkiety – od ulicznych lamp żeliwnych do żyrandoli pokojowych; gazowe urządzenia domowe, m.in. lodówki, kaloryfery, żelazka i lokówki. Oprócz imprez w Muzeum Gazownictwa organizatorzy przygotowali również liczne atrakcje plenerowe – warsztaty garncarskie, jarmark, koncerty, wystawy itp.
W Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu odbędą się wernisaż wystawy i prezentacja poświęcone ważnemu dla regionu przemysłowi mineralnemu. Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu wapna z Opolszczyzny (przy wznoszeniu budynków we Wrocławiu) pochodzą z XIV w. Produkcja uległa uprzemysłowieniu w poł. XIX w. i z tego okresu pochodzi blisko 30 zachowanych wapienniczych pieców szybowych, będących reliktem dawnej technologii wypału wapna.
11 września w Kluczborku odbędzie się jarmark, na którym zaprezentowane zostaną produkty i techniki tradycyjnego rzemiosła. W dniach 13-17 września na prowadzącym przez pow. kluczborski „Szlaku ginących umiejętności” będzie można zajrzeć do kuźni i piekarni w Kuniowie, obejrzeć pasiekę w Maciejowie, kuźnię w Chocianowicach, a także wziąć udział w warsztatach. Specjalne wystawy przygotowały muzea w Nysie, Prudniku i Praszce.
Dużą atrakcją będzie możliwość zwiedzenia browaru w Namysłowie, jednego z najstarszych działających browarów w Polsce. Goście będą mieli wyjątkowa okazję zapoznać się z procesem produkcyjnym piwa w zabytkowych wnętrzach zakładu, przylegającego do XIV-wiecznego zamku. Udostępnione będą także zabytkowe wieże wodociągowe w Głubczycach, Opolu i Skorogoszczy oraz zespół założonej w pierwszej połowie XVIII w. huty żelaza w Zagwiździu. W Kędzierzynie-Koźlu zaplanowano wystawy i gry uliczne z okazji 35-lecia powstania miasta.