Józef Ignacy Kraszewski zasłynął jako pisarz niezwykle płodny, wszechstronny, tytan pracy – zostawił po sobie niemal 400 utworów, 40 tys. listów, pisał do 200 czasopism, kilka redagował, realizował się jako malarz, muzyk, edytor i wydawca, kolekcjoner, historyk i krajoznawca. Postać pisarza od tej właśnie strony chcą pokazać organizatorzy poświęconej mu wystawy „Człowiek – instytucja”.

EDD w województwie lubelskim będzie też okazją do prezentacji przemysłu powołanej pod koniec XVI w. Ordynacji Zamojskiej. Największym zakładem przemysłowym Ordynacji była cukrownia Klemensów, która działała przez ponad 100 lat – do 2004 roku. Historii przemysłu Ordynacji Zamojskiej poświęcona jest wystawa przygotowana przez Książnicę Zamojską w Zamościu.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu odbędą się pokazy, warsztaty i wystawy związane z tkactwem, koronką frywolitkową oraz szydełkową.

Goście poznają tajniki wykonywania pasiaków – chodników, będących przykładem oryginalnego podlaskiego wzornictwa. Atrakcyjnie zapowiadają się propozycje z Lublina. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przygotował m.in. wystawy i filmy poświęcone pierwszej polskiej fabryce samolotów oraz wielkim lotnikom i konstruktorom.

„Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do Izby Drukarskiej na pokaz starych maszyn drukarskich oraz prezentację strony internetowej dotyczącej historii przemysłu lubelskiego Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków proponuje wycieczkę i prezentację multimedialną o historii wsi Bronowice. Parafia Greckokatolicka Narodzenia NMP w Lublinie oraz Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli przypomną sylwetkę ks. Jana Dolinowskiego i jego wpływ na rozwój pszczelarstwa, a Parafia Ewangelicko – Augsburska przybliży lubelskich przemysłowców.