Na Wyspie Młyńskiej w dawnej pręgarni, należącej do bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, można oglądać wystawę „Mennica bydgoska” i prześledzić proces bicia monet. Wśród eksponatów są narzędzia kowalskie, tygle, stemple mennicze, waga i skrzynia-skarbiec. Zwiedzających na pewno zaciekawi model stylizowanej śruby menniczej używanej do wytwarzania monet grubych: talarów i półtalarów.
Organizowany w Parku Kulturowym Wietrzychowice k. Izbicy Kujawskiej festyn archeologiczny przypomni rzemiosło i życie codzienne ludności zamieszkującej Kujawy nawet pięć i pół tysiąca lat temu (pokazy krzemieniarstwa, rogownictwa i bursztyniarstwa, wyrób narzędzi, broni i ozdób, materiałów tkackich – obróbka runa owczego i lnu, pokaz tkania i wyrobu ubiorów, skórnictwa, techniki wytwarzania naczyń glinianych). Z kolei w Kruszwicy odbędą się warsztaty rzemiosła średniowiecznego poświęcone gospodarczej modernizacji za czasów Kazimierza Wielkiego.
Efekty industrializacji regionu pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku zilustrują zabytki Kanału Bydgoskiego i warzelnia soli w Ciechocinku. Udostępnione będą charakterystyczne ceglane budowle przemysłowe z przełomu XIX i XX w. Najmłodszą jest elektrownia wodna we Włocławku zbudowana w latach 60. XX w.
Atrakcyjnie zapowiada się pokaz produkcji soli w Ciechocinku. Tężnie ciechocińskie należą do najciekawszych zabytków techniki w regionie. Wielkie budowle drewniane, wzniesione w latach 1828 i 1859, nie powstały jednak z myślą o kuracjuszach. Są elementem ciągu technologicznego produkcji soli.
Będzie też okazja, by w Pile nad Brdą zajrzeć do głębinowych kopalni węgla brunatnego z końca XIX wieku. W Żninie, na stacji początkowej kolei wąskotorowej zbudowanej w latach 1893 – 1894 goście będą mogli zwiedzić m.in. parowozownię wachlarzową i warsztaty z odlewnią, gdzie odbędą się pokazy dawnej obróbki metali.