W niedzielę, 15 maja, po raz dziewiąty odbędzie się Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, obok pomnika morświna, między. 11.00 a 17.00 otwarty będzie punkt informacyjno-edukacyjny, w którym specjaliści opowiadać będą o bałtyckich ssakach. Na wszystkich czeka wiele atrakcji, między innymi: łowienie rybek z drewnianej beczki, konkurs wiedzy o morświnie i innych mieszkańcach Bałtyku, wiązanie węzłów marynarskich, atelier fotograficzne i konkursy plastyczne.
Morświnom, żyjącym w Bałtyku grozi wyginięcie. To najmniejsze i najkrócej żyjące walenie. Jako jedyne z tej grupy ssaków na stałe zamieszkują wody Bałtyku, głównie u wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji. W Polsce żyją w Zatoce Pomorskiej, Gdańskiej i Puckiej.
Grupa LOTOS od 2009 roku współpracuje z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Wspólne przedsięwzięcie ma pomóc w zahamowaniu procesu wymierania najbardziej zagrożonych gatunków fauny morskiej. Współpraca, poza działaniami chroniącymi zagrożone gatunki, obejmuje również edukację i propagowanie wiedzy na temat różnorodności biologicznej Bałtyku.
W ramach wspólnie realizowanych projektów odbywają się między innymi: szkolenia dla nauczycieli, konkursy, kampanie informacyjno-edukacyjne (na przykład na statkach żeglugi gdańskiej), a także obchody Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna.
Grupa LOTOS finansuje działania związane z ochroną morświnów poprzez zakup narzędzi, które ułatwiają badania naukowe oraz ostrzegają ssaki o obecności niebezpiecznych obiektów. W ubiegłym roku między Gdynią a Helem zbudowano specjalną linię akustycznych urządzeń odstraszających (tzw. pingerów), działających jak podwodny akustyczny ekran, który – nie płosząc ryb – ostrzega morświny i utrzymuje je z daleka od zatokowych łowisk.