Nagrody 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Peter Gerdehag za film "Mleczne siostry", Alex Lora za film "Gambit Odyseusza" oraz Lidia Duda za "Uwikłanych" otrzymali nagrody 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Publikacja: 04.06.2012 10:18

"Mleczne siostry"

"Mleczne siostry"

Foto: Krakowski Festiwal Filmowy

Wyniki tegorocznej edycji zostały przedstawione podczas uroczystej gali zamknięcia festiwalu w kinie Kijów.Centrum. Galę poprowadził Maciej Stuhr.

W międzynarodowym konkursie dokumentalnym główną nagrodę - Złoty Róg - jury pod przewodnictwem Jacka Bławuta przyznało Peterowi Gerdehagowi za film "Mleczne siostry" (Szwecja). Według jurorów obraz "pokazuje ducha miłości i wolę głównej bohaterki, która trwa przy życiu i przyrodzie".

Zdobywcą nagrody Złotego Smoka w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych został Alex Lora za film "Gambit Odyseusza" (USA/Hiszpania). Jury pod przewodnictwem Marcela Łozińskiego uhonorowało go "za pokazanie problemu Trzeciego Świata w całej złożoności".

W konkursie polskim wygrała Lidia Duda za film "Uwikłani". Jury kierowane przez Michała Kwiecińskiego przyznało jej nagrodę Złotego Lajkonika za "podjęcie trudnego tematu i znalezienie dla niego adekwatnej formy".

104 filmy

W konkursach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który trwał od 28 maja, pokazano w sumie 104 filmy. Łączna pula nagród konkursowych wynosi 220 tys. złotych.

Poza konkursami festiwal pokazał przegląd najciekawszych ubiegłorocznych produkcji dokumentalnych oraz krótkometrażowych. Otworzyła go polska premiera dokumentalnej opowieści o legendzie muzyki reggae Bobie Marleyu "Marley" w reżyserii laureata Oscara Kevina Macdonalda, który przybył na pokaz filmu.

W ramach stałych sekcji tematycznych, których było 12, organizatorzy festiwalu przedstawili między innymi filmy wielokrotnie nagradzane na ważniejszych festiwalach na całym świecie, obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej, cykl "Krakowskie premiery dokumentalne" prezentujący filmy, które swoją premierę, często światową, miały właśnie w Krakowie oraz sekcję "Dźwięki muzyki", której drugą, po sali kinowej, lokalizacją było kino plenerowe usytuowane pod Wawelem.

Po prezentacji kina izraelskiego i holenderskiego w latach poprzednich, w tym roku gościem specjalnym festiwalu była kinematografia włoska. Najciekawsze włoskie produkcje dokumentalne można było zobaczyć w ramach cyklu "Spojrzenie na Włochy".

Nagroda Smoka Smoków

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków odebrała autorka ponad 50 filmów dokumentalnych i laureatka imponującej listy międzynarodowych festiwali filmowych, Helena Trestikova. W uroczysty wieczór wręczenia nagrody pokazano jeden z jej najbardziej znanych filmów, "Rene". Organizatorzy przygotowali także retrospektywę filmów laureatki.

Nagroda Smoka Smoków przyznawana jest przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej od 1998 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w środę podczas odbywającego się od 28 maja do 3 czerwca Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Goście festiwalowi mieli okazję zobaczyć retrospektywę filmów Trestikovej.

Helena Trestikova jest absolwentką wydziału filmu dokumentalnego praskiej szkoły filmowej FAMU z 1974 roku. Specjalizuje się w obrazach dokumentujących długi odcinek czasu, opartych na metodzie "time gathered". Nakręciła blisko 60 filmów dokumentalnych krótko-, średnio- i pełnometrażowych oraz serii telewizyjnych, najczęściej dotyczących relacji międzyludzkich oraz zróżnicowanych problemów społecznych.

Od 2002 roku jest profesorem na wydziale filmu dokumentalnego FAMU. Nakręciła tak znane obrazy dokumentalne, jak "Marcela" (2007), wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych film "Rene" (2008) i "Katka" (2010) - nagrodzony m.in. Złotą Taśmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Montrealu.

W poprzednich latach laureatami nagrody Smoka Smoków byli m.in.: Kazimierz Karabasz, Stephen i Timothy Quay, Werner Herzog, Raoul Servais, Allan King, Jerzy Kucia, Albert Maysles i Jonas Mekas.

WERDYKTY JURY

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

Jury konkursu dokumentalnego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Jacek Bławut - przewodniczący (Polska), Luciano Barisone (Szwajcaria), Hedva Goldschmidt (Izrael), Truls Lie (Norwegia), Peter Torbiörnsson (Szwecja) podjęło decyzję o przyznaniu nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu - Peter Gerdehag za film MLECZNE SIOSTRY (Szwecja), pokazującego ducha miłości i wolę głównej bohaterki, która trwa przy życiu i przyrodzie. Poetycki język obrazu wykorzystywany przez reżysera i operatora Petera Gerdehaga wyróżnia uwielbienie dla i wierność wizji.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego - Ida Grøn za film DZIECKO I KLAUN (Dania), pokazujący walkę dzieci o życie oraz to, jak klaun pochłaniał ich strach, który sam jest silniejszy niż kino.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego - David Fisher za film SZEŚĆ MILIONÓW I ON (Izrael/Niemcy/Austria). Jest to modelowe ujęcie tego, co dzieje się z dziećmi człowieka ocalałego z Holokaustu, który odwiedza miejsca ze swojej przeszłości. Opowieść o wyparciu.

NAGRODA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW OBRAZU FILMU FABULARNEGO za najlepsze zdjęcia w filmie

dokumentalnym ufundowana przez Studio Produkcyjne ORKA - Wojciech Staroń (Polska) za zdjęcia do filmu UWIKŁANI (reż. Lidia Duda) – za pokazanie obu głównych bohaterów, którzy wędrując przez labirynt ludzkich namiętności, trwają w swoich obsesjach.

WYRÓŻNIENIE:

Patricia Mortagne za film MÓJ TATA CIACHO (Francja)

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Katia Bayer (Belgia), Giovanni Ottone (Włochy), Mirosław Przylipiak (Polska) postanowiło przyznać nagrodę filmowi MIESZKANIE w reżyserii Arnona Goldfingera (Izrael/Niemcy)

Jury studenckie konkursu dokumentalnego w składzie: Paulina Haratyk, Karolina Stankiewicz, Krzysztof Siwoń, postanowiło przyznać nagrodę filmowi OJCZYZNA ALBO ŚMIERĆ w reżyserii Witalija Manskiego (Rosja) - za przedstawiony w rosyjskim duchu obraz Kuby – jej temperamentu, rzeczywistości i mieszkańców.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Marcel Łoziński - przewodniczący (Polska), Oxana Cherkasova (Rosja), Alessandro Marcionni (Szwajcaria), Torene Svitil (USA), Kaveh Tehrani (Norwegia) postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu - Alex Lora za film GAMBIT ODYSEUSZA (USA/Hiszpania) - za pokazanie problemu Trzeciego Świata w całej złożoności.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego - Marius Iacob za film Z DNIA NA DZIEŃ (Rumunia) -

za niezgodę na naruszenie intymności ludzi żyjących na obrzeżu zwykłego życia.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego - Ülo Pikkov za film PAMIĘĆ CIELESNA (Estonia) - za wyjątkowo oryginalne, a zarazem metaforyczne, spojrzenie na Holokaust i Gułag

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego - Attila Till za film BESTIA (Węgry) - za umiejętność przedstawienia brutalnej sytuacji z dużą dozą pewności, którą bardzo rzadko można zobaczyć w kinie.

WYRÓŻNIENIA:

Adam Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM (Polska) - za wrażliwość i szacunek do bohaterów przy tak delikatnym temacie.

PRIX EFA dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana została filmowi VILLA ANTROPOFF, w reżyserii Vladimira Leschiova i Kaspara Jancisa (Łotwa/Estonia).

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Veit Geldner (Niemcy), Sankar Kumar Pal (Indie), Szymon Stemplewski (Polska) postanowiło przyznać nagrodę Don Quichota filmowi TUBA ATLANTIC, w reżyserii Hallvara Witzø (Norwegia), który nie jest czarną komedią, lecz magiczną, surrealistyczną podróżą wokół tego, co jest dla nas naprawdę istotne: czy jesteśmy w stanie nadal walczyć, ufać, wybaczać, słuchać siebie nawzajem?

Jury studenckie konkursu filmów krótkometrażowych w składzie: Lucyna Adamska, Mateusz Góra i Artur Zaborski,  postanowiło nagrodzić film KRONIKA OLDŘICHA S. w reżyserii Rudolfa Šmida (Czechy) - za niezwykłą, pełną humoru i ironii wizję historii oraz za plastyczność obrazu, świadczącą o niczym nieskrępowanej wyobraźni.

KONKURS POLSKI

Jury konkursu polskiego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Michał Kwieciński - przewodniczący, Marcin Giżycki, Magnus von Horn, Tomek Sikora, Tomasz Wolski, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu - Lidia Duda za film UWIKŁANI (Polska) - za podjęcie trudnego tematu i znalezienie dla niego adekwatnej formy

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego - Jacek Piotr Bławut za film SAMOTNOŚĆ

DŹWIĘKU

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego - Paweł Dębski za film DRWAL

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego - Tato Kotetishvili

za film ARBUZ (Polska/Gruzja)

WYRÓŻNIENIE:

Magnus Gertten za film PORT NADZIEI (Polska/Szwecja)

Nagrody Pozaregulaminowe

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepszą reżyserię - Piotr Szczepanowicz za film DRÓŻNIK

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepsze zdjęcia - Wojciech Staroń za film UWIKŁANI (reż. Lidia Duda)

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Adam Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż - Stefan Paruch za film MÓJ DOM

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - Jacek Petrycki za film MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych - Piotr Furmankiewicz z FUMI Studio za film DRWAL

Jury studenckie konkursu polskiego w składzie: Ewelina Leszczyńska, Barbara Rusinek i Roman Husarski, postanowiło przyznać nagrodę filmowi SPACER w reżyserii Filipa Jacobsona - za umiejętność przekazania uniwersalnych prawd o człowieku w sposób subtelny, a zarazem intensywnie trafiający do świadomości widza.

 

Wyniki tegorocznej edycji zostały przedstawione podczas uroczystej gali zamknięcia festiwalu w kinie Kijów.Centrum. Galę poprowadził Maciej Stuhr.

W międzynarodowym konkursie dokumentalnym główną nagrodę - Złoty Róg - jury pod przewodnictwem Jacka Bławuta przyznało Peterowi Gerdehagowi za film "Mleczne siostry" (Szwecja). Według jurorów obraz "pokazuje ducha miłości i wolę głównej bohaterki, która trwa przy życiu i przyrodzie".

Pozostało 95% artykułu
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Muzeum otwarte - muzeum zamknięte, czyli trudne życie MSN
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie UE 2025
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kultura
Laury dla laureatek Nobla