Chińczycy obchodzą sylwestra 40 dni po tradycyjnym powitaniu Nowego Roku przez inne kraje. Chiński sylwester bardziej przypomina polską wigilię, niż zabawę sylwestrową. – Spędza się go w domu w gronie rodzinnym, przy wspólnym posiłku. Nowy Rok wita kilka pokoleń, puszczane są fajerwerki i petardy – opowiada Chinka Tingting Liu, która obecnie mieszka w Jaworznie.
Podczas chińskiego sylwestra najmłodsi członkowie rodziny otrzymują prezenty. Najczęściej są to ubrania albo czerwone koperty z symboliczną kwotą 50, czy 100 juanów. – Aby otrzymać prezenty od rodziców, dziadków, czy wujków, należy okazać im szacunek poprzez ukłony oraz życzenia – tłumaczy Liu. A dorośli? Dorośli obdarowują się świeżymi owocami, ciastkami, cukierkami. Wszystko po to, aby nadchodzący rok był słodki i obfity.
Chiński Nowy Rok dosłownie oznacza Święto Wiosny, które jest najważniejszym świętem w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Święto trwa 15 dni, a przygotowania do niego rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. Ósmego dnia ostatniego miesiąca cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu. – Celem sprzątania jest wygnanie złych duchów – mówi Tingting Liu. I dodaje: - W pierwszych dniach Nowego Roku nie można zamiatać oraz myć włosów, ponieważ oznacza to „zmycie" z siebie i „pozamiatanie" szczęścia w tym Nowym Roku.
Zobacz przygotowania do obchodów Nowego Roku w Chinach
Tuż przed świętem, Chińczycy obklejają drzwi wejściowe do mieszkań i domów obrazkami noworocznymi nianhua lub znakiem Fu, który zawieszają górą w dół. Taki zabieg ma przynieść szczęście w domu. Dobrym zwyczajem jest także oddanie ewentualnych długów przed świętem.