Targi w Mediolanie, organizowane od 1961 roku, to miejsce, gdzie poznaje się najnowsze kierunki i trendy w światowym designie. Ich tegoroczne hasło brzmi „Mediolan: wnętrza jutra". Na targach zaprezentują się producenci z Polski: Paged, Kler, Ola Voyna, Sed-ja i Planika. W showroomie Moroso będzie można obejrzeć fotel „Dumbo" i stołek „Sitting Bull" Tomka Rygalika, pokazywane w ramach instalacji przygotowanej przez Patricię Urquiolę.

Najsilniejszą reprezentację Polska ma w części kuratorskiej - aż sześć wystaw, współorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza, Łódź Art Center, Creative Project Fundation, School of Form, Dorota Koziara Studio, Kosmos Project oraz Zieta Prozessdesign. Polski program wspiera kreatywności i innowacyjności rodzimych realizacji projektowych Po raz drugi na targach w Mediolanie przedstawiamy w Ventura Lambrate wystawę „must have from Poland" złożoną z ponad 30 projektów wyłonionych przez Radę Ekspertów Łódź Design Festival. Wybrane obiekty na tę edycję świadczą, że ich twórcom nie brakuje doskonałych pomysłów. Wśród produktów dla dzieci uznanie wzbudzają m.in. ekologiczne i kreatywne zabawki z kolorowej tektury, opracowane przez Faridę i Krzysztofa Dubielów, produkowane przez manufakturę „Trzy myszy". Dzieciom i ich rodzicom spodobają się też sofy Mikołaja Wierszyłłowskiego (NOTI), które można komponować według własnych upodobań, dowolnie zestawiając, niczym klocki w pastelowych kolorach. A dorośli zwrócą uwagę na fartuchy Cookie Justyny Nakielskiej i Sylwii Rękawek, przekonujące, że kobieta może być atrakcyjna nawet w kuchni.

Wystawa „Polish Design" w Temporary Museum for New Design, Studio Piu, przygotowana przez Dorota Koziara Studio, koncentruje się na młodym eksperymentalnym designie trzech firm: Astrini Design, Landor i Planika. Astrini Design pokaże dwie nowatorskie kolekcje mebli do wykorzystania w przestrzeni publicznej. Skomplikowane formy umożliwiają stosowane w produkcji urządzenia 3D. Planika zademonstruje swoje biokominki, które doskonale się sprzedają w 60 krajach.

„Polska innowacja w Mediolanie" – wystawa w Muzeum MOST przedstawi projektantów, specjalizujących się w nowatorskich technologiach: Oskara Ziętę (Zieta Prozessdesign), fabryki porcelany Kristoff i biuro architektury i designu Lorens, „Nieświadomość zbiorowa" - pokaz przygotowany przez Studio Kosmos, zawiera unikatowe obiekty: maski, świeczniki, kilimy, siedziska i wazy, inspirowane ludową obrzędowością i tradycją oraz związkami człowieka z naturą.

Przebojem tegorocznych targów będzie zapewne prezentacja „KUKA Cooking – gotowanie przyszłości" w Muzeum MOST, demonstrująca możliwości przemysłowego robota Kuka, przygotowującego różne posiłki, zaprogramowanego przez studentów poznańskiej School of Form. Projekt „Polska. Nasz Design" w mediolańskim Centrum Sztuki Współczesnej obejmie wystawę fotografii „Polski fotodesign lat 50. i 60., instalację „CABALLEROS AND STARS" Doroty Koziary oraz projekt „THE KITCHEN" Studia Rygalik Podczas Tygodnia Designu w Mediolanie o wszystkich wydarzeniach będzie informował „Przewodnik po polskim designie"