Uwaga na sos barbecue i vinegrette
Myślisz o letnim grillu? Sprawdź dokładnie, jaki sos barbecue zaserwujesz na stole. Taka przyprawa to najczęściej mieszanka cukrów, koncentratu pomidorowego, octu, syropu kukurydzianego o wysokiej zawartość fruktozy i sztucznych barwników, nadających sosowi brązowej barwy. – Zawarte w sosie cukry i ocet mogą negatywnie wpłynąć na szkliwo, przyczyniając się do jego rozpuszczenia lub spękania. Wysokie stężenie sztucznych barwników i polepszaczy smaków może zmienić kolor zębów, barwiąc je i przyczyniając się do powstawania plam. Działa tu ta sama zasada, co przy picu kawy i wina – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.
Na czarnej liście jest także inny sos, często stosowany z letnimi sałatkami – vinegrette. Wszystko przez mieszankę cukru i octu. To połączenie nie tylko szkodzi szkliwu, ale także otwiera drogę próchnicy, przebarwieniom i niewidocznym gołym okiem spękaniom. W mikrokraterach, które powstają po rozpuszczeniu szkliwa zaczyna gromadzić się osad i mikroorganizmy. Rozwiązaniem jest żucie gumy po zjedzeniu sałatki z vinegrette. – Starajmy się unikać mycia zębów zaraz po posiłku złożonym z sałatki z vinegrette. Najpierw należy przywrócić w jamie ustnej właściwe pH. Można to zrobić żując gumę lub pijąc duże ilości niegazowanej wody. Wtedy, dzięki większej produkcji śliny, szkliwo będzie miało naturalną ochronę – mówi dr Fąferko.
Uważaj na to, co pijesz
Dentyści przestrzegają także przed niektórymi napojami. Szczególnie zaleca się unikanie coli, napojów energetycznych i popularnych ice-tea. Wszystko za sprawą chemii zawartej w napojach, która nie tylko podrażnia zęby, ale może doprowadzić do niebezpiecznej erozji szkliwa, a w konsekwencji do próchnicy. Tymczasem statyczny Polak rocznie wypijaja aż 46 litrów napojów gazowanych. Jedynie 2 proc. zwraca uwagę na skład chemiczny napoju.
– Słodkie, gazowane napoje zawierają kwas fosforowy i cytrynowy, który rozpuszcza szkliwo. Wiele z nich ma w swoim składzie cukier, będący pożywką dla bakterii. Napoje typu ice-tea czy popularne oranżady zawierają barwniki i dodatki smakowe, które nie tylko odbarwiają zęby, nadając im żółty lub szary kolor, ale mogą być przyczyną reakcji alergicznych w jamie ustnej – wyjaśnia dr Fąferko. - Kwasy zawarte w napojach, zarówno w tych tradycyjnych, jak i light, uszkadzają zęby, są również powodem podrażnień dziąseł i języka – dodaje.
Groźne jabłka i owoce leśne
Zdrowe dla organizmu owoce nie zawsze są zdrowe dla zębów. Na celowniku znajduje się przede wszystkim jabłko. Według naukowców z King's College London dieta zbyt bogata w ten popularny owoc może wyrządzić w jamie ustnej takie same szkody, jak częste picie słodkich napojów. Jak podają naukowcy, osoby, których dieta bogata jest w jabłka, są aż o 3,7 razy bardziej narażeni na uszkodzenie zębiny. Tak wysokiego ryzyka nie zaobserwowano nawet u osób pijących codziennie colę. Winne temu są kwasy i cukier - niektóre gatunki jabłek zawierają aż 4 łyżki cukru. Jako antidotum lekarze zalecają spożywanie jabłek np. w połączeniu z mlekiem lub serem. Zawarty w nich wapń neutralizuje kwas, przywracając właściwe pH w ustach.