Festiwal Powiślenia organizowany jest w tym roku po raz piaty. W jego organizację w równym stopniu włączają się mieszkańcy dzielnicy, artyści, właściciele kawiarni i restauracji, co miejscy urzędnicy oraz duże instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Chopina.
- To impreza sąsiedzka, pochwała lokalności i partnerstwa - uważa Katarzyna Federowicz, organizatorka Powiśleń, animatorka kultury i piosenkarka – Zaczęło się od spotkania ludzi zainteresowanych przyszłością Powiśla i poznaniem swoich sąsiadów, zorganizowanym w Teatrze Ateneum. Dowiedziałam się o nim na fotelu u fryzjera. Poszłam by zobaczyć, co z tego wyniknie. Potem odbyło się kolejne spotkanie, na które uczestnicy poprzedniego przyprowadzili swoich znajomych, grono się powiększało, więzi zacieśniały a cel zdawał się być oczywisty. Wspólnie zdecydowaliśmy, że zorganizujemy festiwal - tylko taka formuła była w stanie pomieścić nas wszystkich pod jedną banderą. Pierwsze Powiślenia odbyły się 3 października 2009 r. – opowiada.
Festiwal spodobał się mieszkańcom Powiśla, druga jego edycja otrzymała od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz nagrodę dla Najlepszej Warszawskiej Inicjatywy Pozarządowej 2010 roku S3KTOR w kategorii projekty Interdyscyplinarne. – To taki Oscar – mówi Katarzyna Fedorowicz. – Przez ostatnie lata Powiśle zmieniło się, nabrało bardziej imprezowego charakteru, powstało tu wiele nowych miejsc, nasz Festiwal także zyskał renomę, rozwinął skrzydła. Nie chodzi nam jednak tylko o promocję Powiśla, najważniejsze jest to, że to oddolna inicjatywa, która spowodowała, że poznajemy się na ulicy, mówimy sobie: dzień dobry. Po prostu czujemy się tu dzięki niej lepiej, bardziej u siebie – dodaje. To natomiast daje nam poczucie sprawczości i odpowiedzialności za miejsce, które wszyscy współtworzymy w równym stopniu.
W sobotę na Powiśle zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Warszawy. Powiślenia rozpoczną się już o godz. 8.00, a zakończą w niedzielę nad ranem.
Będzie targowisko z regionalnymi produktami przy Moście Poniatowskiego, plener malarski, zabawy dla dzieci i gra terenowa na temat Stadionu Narodowego w Parku Beyera, spektakl muzyczny w podwórzu Szarego Domu Sióstr Urszulanek, Park Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik, sąsiedzkie spotkanie przy kawie i serniku u Fryzjera Wojtka, wystawa w pracowni malarskiej Jacka Bukowskiego i modernistyczny spacer po okolicy i całodniowe wydarzenie przygotowane przez mieszkańców kamienicy przy ul. Dobrej 22/24 „Pamiętajmy o Powstaniu".