Jest to kolejny etap polsko-niemieckiego projektu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Domu Spotkań z Historią, który przed czterema laty zapoczątkowała wystawa „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku" (prezentowana nie tylko w Warszawie, ale także w Berlinie oraz Dreźnie), a następnie podjął album pod tym samym tytułem.
Przodkowie wielu znanych i zasłużonych rodów dla rozwoju przemysłu, architektury, nauki i kultury Warszawy wywodzili się z Niemiec. Projekt opowiada o tych, którzy szybko zintegrowali się z miejscową społecznością, stając się Polakami z wyboru, o rodach m.in. : Fukierów, Libeltów, Schielów, Strausów, Wedlów. Protoplasta Fukierów zamieszkał w Warszawie już w XVI wieku, a od XIX wieku ród ten zyskał popularność dzięki słynnej winiarni na Rynku Starego Miasta. Migracja przybyszy z nasiliła się w wieku XVIII, gdy na polskim tronie zasiadali Wettynowie. Założyciel rodu Strausów przybył za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Dużą grupę reprezentowali przemysłowcy, jak Wedlowie - właściciele fabryki czekolady i słodyczy, Hennebergowie i Wernerowie - reprezentanci branży metalowej, Spiessowie i Klawe - farmaceuci, Ulrichowie - ogrodnicy, Schiele - browarnicy, Gebethnerowie – księgarze i wydawcy.
Ale nie brakowało też przedstawicieli innych zawodów, m.in. architektów, jak: Efraim Schroeger (autor przebudowy Zamku Królewskiego), Jan Chrystian Schuch (współautor przebudowy Łazienek Królewskich), Szymon Bogumił Zug, Jan Fryderyk Heurich (architekt Biblioteki Publicznej na Koszykowej i Domu pod Orłami), Stefan Szyller (autor Bramy Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej), malarzy: Zygmunt Vogel, Józef Brandt, Wojciech Gerson, prekursorów polskiej fotografii Karol Beyer, Konrad Brandel, naukowców: Oskar Kolberg, Samuel Bogumił Linde...
W internetowej wersji projektu znajdą się m.in. sylwetki Polaków z wyboru i wirtualne spacery szlakami architektury. Będzie to także forum wymiany informacji internautów