21 listopada w wyniku zapalenia i wybuchu metanu pod ziemią zginęło 23 górników; 15 z nich pracowało dla firmy zewnętrznej Mard, która wykonywała prace przy likwidacji ścian.

Żadnemu z szefów Halemby prokuratura nie postawiła zarzutów. Przedstawiono je dotychczas 18 osobom, głównie szeregowym pracownikom kopalni i właścicielowi firmy Mard Marianowi D.

Ostrzejszy w osądzie był Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, czyli tzw. górnicza policja. W sierpniu postawił zarzuty dyrektorom kopalni Halemba. „Rz” ustaliła jednak, że Kompania Węglowa nie zastosowała żadnych sankcji wobec obwinionych członków kierownictwa kopalni.

Kazimierz D., dyrektor kopalni, po wypadku został odsunięty, a pod koniec grudnia udał się na czteromiesięczny zaległy urlop. Oficjalnie pracował w kopalni do końca kwietnia. Pobiera już wysoką górniczą emeryturę i właściwie nic mu nie grozi. W sierpniu OUG postawił mu pięć poważnych zarzutów dotyczących głównie nieprawidłowości w dokumentacji, ale Kazimierz D. odwołał się od nich i sprawy nie można przesłać do sądu. Dyrektorowi emerytowi nie przeszkadza też inna nałożona na niego przez urząd kara: dwuletni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w kopalni. Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, nie widzi w tym nic zdrożnego. – Pan D. zdobył uprawnienia emerytalne i jego wniosek został podpisany.

Jan J., naczelny inżynier kopalni, kilka miesięcy temu znalazł pracę w... Kompanii Węglowej. Jest głównym specjalistą ds. produkcji. Czeka na proces. Okręgowy Urząd Górniczy postawił mu zarzuty przekroczenia uprawnień w kopalni Halemba.

Awansu doczekał się Dariusz S., który rok temu w Halembie był dyrektorem ds. robót górniczych i likwidacji ścian. To właśnie prace likwidacyjne wykonywali górnicy, którzy zginęli pod ziemią. Dziś jest dyrektorem ds. technicznych w połączonych kopalniach Kompanii Węglowej Halemba-Wirek. Podlega mu dziesięć razy więcej górników. OUG postawił mu jeden zarzut. – To właściwie uchybienie – przyznaje Jerzy Kolasa, dyrektor OUG w Gliwicach. – Skierowaliśmy już wniosek do sądu. Czekamy na rozstrzygnięcie.

Kompania nie odsunęła od pełnienia obowiązków również Marka Z., głównego inżyniera ds. wentylacji w kopalni Halemba, który wysłał górników na śmierć i mataczył w śledztwie. Do czasu zatrzymania przez policję piastował funkcję głównego inżyniera ds. wentylacji. Trzy tygodnie temu minister zdrowia odznaczył oskarżanego przez prokuraturę Mariana D. tytułem i odznaką Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu za „wybitne zasługi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego”.

Po tragedii poprawiło się bezpieczeństwo w kopalniach. Nakłady na nie wyraźnie rosną. W tym roku wyniosą ponad 1,5 mld zł. Rekordzistą będzie Kompania Węglowa, do której należy Halemba.

Wśród 18 osób, którym gliwicka prokuratura postawiła zarzuty, nie ma żadnego z szefów kopalni Halemba

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry