Wizerunkowa dymisja ministra Ćwiąkalskiego

Zbigniew Ćwiąkalski złożył rezygnację ze stanowiska ministra sprawiedliwości, a premier Donald Tusk ją przyjął

Aktualizacja: 20.01.2009 23:39 Publikacja: 20.01.2009 09:26

Zbigniew Ćwiąkalski

Zbigniew Ćwiąkalski

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

- To dymisja wizerunkowa - mówił. - Premier uznał, że moja dymisja będzie lepsza dla koalicji.

- Z politykami jest tak jak z saperami: saper myli się raz, ale ja nie czuję się winny, nie widzę mojej winy w tym co się stało. W polityce nie ma sentymentów. Czasami trzeba wziąć odpowiedzialność za błędy innych i odejść - mówił ustępujący minister.

- Trudno wytrzymać atak ze wszystkich stron, w szczególności, gdy jest on niezasłużony - dodał.

Dymisja ma związek ze śmiercią Roberta Pazika, którego wczoraj rano znaleziono martwego w celi Zakładu Karnego w Płocku. To trzeci przypadek śmierci wśród sprawców porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Ćwiąkalski podkreślił, że nie ma sobie nic do zarzucenia ani odnośnie postępowania w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika, ani w sprawie samobójstw jego zabójców (wszyscy trzej powiesili się w areszcie). - Odpowiedzialność polityczna nie ma nic wspólnego z odpowiedzialnością merytoryczną - powiedział.

Dodał, że "na szczęście ma gdzie wracać" - do praktyki adwokackiej i do pracy na uczelni.

- Nie jestem załamany, nie jestem przygnębiony, a moja rodzina już się cieszy, że będę mógł wrócić do Krakowa - oznajmił Ćwiąkalski.

[srodtytul]Kto zastąpi Ćwiąkalskiego?[/srodtytul]

Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi Zbigniewa Ćwiąkalskiego na stanowisku szefa resortu sprawiedliwości. Dwaj kandydaci o których się mówi: Andrzej Zoll i Zbigniew Hołda dementują doniesienia medialne. Do czasu wyłonienia następcy resortem będzie kierował wiceminister Jacek Czaja.

Procedura może potrwać kilka dni. - Pan minister na razie złożył ustną dymisję, wszystkie sprawy kadrowe muszą być rozwiązane na papierze - powiedział rzecznik resortu sprawiedliwości Grzegorz Żurawski.

Do pełnienia obowiązków ministra może zostać wyznaczony też jeden z obecnych wiceministrów. - Ktoś przez premiera musi zostać poproszony do pełnienia obowiązków, chyba że do tego czasu zostanie znaleziony już nowy kandydat na ministra - mówił.

[ramka][b]Sylwetki:[/b]

[b]Andrzej Stanisław Zoll[/b] – prawnik, były przewodniczący PKW, sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor zwyczajny i wykładowca akademicki.

[b]Zbigniew Hołda[/b] - prawnik, adwokat, dr hab. nauk prawnych, prof. nadzw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Kierownik Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagielońskiego. Prezes Towarzystwa Prawniczego w Lublinie oraz członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jest członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 1989–1997 pracował w Komisji ds. Reformy Prawa Karnego, a w latach 1999–2000 w Zespole ds. Nowelizacji Kodyfikacji Karnej przy Ministrze Sprawiedliwości.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/01/20/minister-cwiakalski-zrezygnowal/]Skomentuj artykuł[/link][/b][/ramka]

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne