Prezydent mówił o ludobójstwie

W 1939 r. Armia Czerwona była agresorem, a zamordowanie polskich jeńców wojennych w Katyniu to zbrodnia ludobójstwa – podkreślał Lech Kaczyński

Aktualizacja: 18.09.2009 10:32 Publikacja: 18.09.2009 03:58

Lech Kaczyński

Lech Kaczyński

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/364834.html]Komentarz wideo Cezarego Gmyza[/link][/b]

– Czy można nazwać ją inaczej niż ludobójstwem? Śmiem twierdzić, że nie – mówił prezydent w Olsztynie podczas obchodów 70. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. – Było 30 tys. ludzi i bez sądu, bez konkretnych zarzutów postanowiono ich zabić. Taka jest istota Katynia.

Potem Lech Kaczyński otworzył Aleję Ofiar Katyńskich na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To 27 dębów poświęconych Polakom pomordowanym przez NKWD.

Słowa prezydenta zbulwersowały polityków SLD i PO. – Wypowiadanie Rosji wojny przez polityków PiS jest działaniem nierozumnym – uważa Jerzy Szmajdziński (SLD), wicemarszałek Sejmu. A eurodeputowany PO Sławomir Nitras twierdzi: – Debata, czym był Katyń, oparta na pozornych różnicach między nami, jest niesmaczna i pozwala grać nimi Rosjanom. – To Putin próbuje pisać historię 1939 r. na nowo i PO winna się wstydzić swej ugodowej postawy, szczególnie słów wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego, który umniejszał rangę mordu katyńskiego – ripostuje posłanka PiS Jolanta Szczypińska.

Wicemarszałkowi Sejmu dostało się też wczoraj w Radiu Zet od Pawła Kukiza, muzyka rockowego. Artysta, który nagrał piosenkę „17 września”, w audycji Moniki Olejnik uznał, że negowanie ludobójstwa w Katyniu przez Niesiołowskiego to skandal. – Jeśli słyszę, że poseł Niesiołowski wywodzący się z ZChN mówi, iż była to zwykła zbrodnia wojenna, to trudno przejść obok tego obojętnie – tłumaczy „Rz” Kukiz. – Nie wiem, jak to nazwać. To było coś obrzydliwego.

Centralne obchody rocznicy 17 września 1939 r. odbyły się po południu pod warszawskim pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Odprawiono nabożeństwo ekumeniczne, odbył się apel poległych. Lech Kaczyński zaznaczył, że lata 1939 – 1941 to nie tylko czas mordu na oficerach, ale i tysięcy egzekucji działaczy politycznych. – W tym działaczy lewicy, którzy w pierwszej chwili myśleli, że nadchodzą dobre czasy – mówił. Dodał, że Katyń był aktem zemsty za polskie zwycięstwo nad sowiecką Rosją w 1920 r.

O stosunkach ze współczesną Rosją pisał premier Donald Tusk w liście, który odczytał sekretarz stanu w jego kancelarii Rafał Grupiński. „Z Rosją chcemy budować wzajemne zaufanie na prawdzie i tylko na prawdzie” – podkreślił szef rządu.

„Wspominając polskie cierpienia wywołane radziecką agresją 17 września, nie możemy zapomnieć, że Polacy nie byli jedynymi ofiarami Związku Radzieckiego” – napisał w oświadczeniu szef PE Jerzy Buzek.

A biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas warszawskich uroczystości mówił: –Nikt do tej pory Rosjanom nie powiedział, że to, co zrobił Stalin, to było ludobójstwo. (...) Społeczeństwo rosyjskie powinno mieć taki drogowskaz.

W Białymstoku harcerze rozdali kilka tysięcy egzemplarzy przedruku „Kurjera Wileńskiego” z 18 września 1939 r. poświęconego wtargnięciu Sowietów. – Ludzie brali po kilka. Ci, którzy doświadczyli wydarzeń sprzed 70 lat, przynosili pamiątki – mówi Andrzej Bajkowski, komendant chorągwi białostockiej ZHP.

Andrzej Arseniuk z IPN poinformował wczoraj, że SB Ukrainy przekazała Instytutowi protokoły potwierdzające celowe niszczenie przez ZSRR ukraińskich dokumentów w sprawie zbrodni katyńskiej.

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/364834.html]Komentarz wideo Cezarego Gmyza[/link][/b]

– Czy można nazwać ją inaczej niż ludobójstwem? Śmiem twierdzić, że nie – mówił prezydent w Olsztynie podczas obchodów 70. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. – Było 30 tys. ludzi i bez sądu, bez konkretnych zarzutów postanowiono ich zabić. Taka jest istota Katynia.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Kraj
Rzeczy osobiste odebrane przez Niemców wracają po latach do rodzin więźniów
Kraj
Donald Tusk chce przeszkolić rocznie 100 tys. ochotników. Czy to realne?
Materiał Partnera
Targi Agrotech już 14-16 marca w Kielcach. Bilety już są!
Kraj
Za mało pieniędzy dla muzeum Łemków
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kraj
Po publikacji „Rzeczpospolitej”: Brzoska zaprasza Pytlaka do współpracy przy deregulacji
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń