Znaczne zawężenie możliwości karania mediów za ujawnienie tajemnicy śledztw i zniesienie kary więzienia za zniesławienie to propozycje zmian w kodeksie karnym, które ogłosił wczoraj minister sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski nie krył, że zmiany są związane z postawieniem zarzutów Krzysztofowi Skórzyńskiemu z TVN 24 i Mariuszowi Gierszewskiemu z Radia Zet. Opublikowali oni rok temu fragmenty zeznań w sprawie akcji CBA w resorcie rolnictwa.
– Nie mogą się powtarzać sytuacje, gdy podanie informacji w żaden sposób nieszkodzącej postępowaniu karnemu, a jednocześnie realizujące cele informacyjne, było przestępstwem – podkreślał minister. – Jestem przekonany, że proponowana zmiana skutecznie wyeliminuje pociąganie do odpowiedzialności karnej dziennikarzy, którzy w dobrze pojętym interesie publicznym informują o ustaleniach w postępowaniach przygotowawczych.
Resort proponuje dodanie do art. 241 k.k. (przestępstwa rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa) paragrafu wymieniającego, w jakich warunkach ujawnienie tajemnicy śledztwa nie będzie przestępstwem. Prokuratorzy będą odmawiać wszczęcia śledztwa, jeśli stwierdzą, że ujawnienie tajemnicy służyło interesowi publicznemu, nie zagrażało w istotny sposób dobru śledztwa ani nie naraziło na szwank interesu osób trzecich.
Nadal karane będzie ujawnienie przez dziennikarzy tajemnicy państwowej.