– Część kolegów najwyraźniej nie doczytała, nad czym głosuje – mówi Waldy Dzikowski (PO), szef komisji sejmowej, która przez ostatnie półtora roku pracowała nad zmianami prawa wyborczego.
W piątek posłowie głosowali nad kilkoma aktami prawnymi, które go dotyczyły. Przede wszystkim nad kodeksem wyborczym, który ujednolica i zbiera w jedno wszystkie ordynacje wyborcze. Posłowie przyjęli go jednogłośnie, co należy do rzadkości. Ma wejść w życie z początkiem lutego.
Głosowali także nad obywatelskim projektem zmian w obowiązujących do czasu wejścia w życie kodeksu ordynacjach wyborczych.
Projekt wprowadził wymóg, by na listach wyborczych było nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn.
Sprawa wzbudziła w Sejmie spore kontrowersje. Co prawda ustawa przeszła, ale aż 154 posłów głosowało przeciw. – Wprowadzanie parytetów to nieporozumienie. Zaowocuje tylko problemami – mówiła Beata Mazurek (PiS). Przekonywała, że wprowadzenie mechanizmów ułatwiających kobietom start w wyborach jest wręcz „uwłaczające” dla tych, które dostały się do Sejmu bez takiego wsparcia.