– Prokuratoria Generalna zawarła już cztery ugody z członkami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformował Krzysztof Jastrzębski, dyrektor biura prezesa Prokuratorii Marcina Dziurdy. Każdy otrzyma 250 tys. zł zadośćuczynienia.
Propozycję wypłacenia po ćwierć miliona złotych zadośćuczynienia dla każdego z najbliższych członków rodziny ofiar katastrofy Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa ogłosiła w styczniu. Pierwszą ugodę zawarła przed sądem w zeszłym tygodniu – "Rz" pisała o tym jako pierwsza – z wdową po oficerze BOR (jej danych nie ujawniono).
Przed rocznicą katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia, w której śmierć poniósł prezydent Lech Kaczyński i 95 innych osób, Mennica Polska przygotowała emisję złotej monety z wizerunkiem pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich. Moneta o nominale 100 zł ukaże się w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.
Niezależne od państwowych przygotowań obchody rocznicy katastrofy szykują środowiska związane z klubami "Gazety Polskiej. Najprawdopodobniej weźmie w nich udział brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński. W przeddzień rocznicy zorganizują demonstrację przed Ambasadą Rosyjską w Warszawie. Jej uczestnicy będą się domagali wydania przez władze rosyjskie wszystkich dowodów ważnych dla ustalenia przyczyn katastrofy: wraku Tu-154M, oryginałów czarnych skrzynek i dokumentów zgromadzonych w czasie rosyjskiego śledztwa.
Główne niezależne obchody mają się zacząć o godz. 8 mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przylegającym do Pałacu Prezydenckiego. Dokładnie o 8.41 uczestnicy nabożeństwa mają się spotkać przed Pałacem, gdzie stanął krzyż w intencji ofiar katastrofy, usunięty we wrześniu ubiegłego roku. Organizatorzy apelują, by w tym momencie kierowcy na minutę włączyli klaksony.