Radio Maryja podkreśla, że inicjatywa to „odpowiedź na przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Parlament Europejski rezolucję proaborcyjną i ataki na środowiska pro-life”. Według przyjętej 24 czerwca rezolucji dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji jest prawem człowieka.

Dowiedz się więcej: Parlament Europejski: Dostęp do aborcji jest prawem człowieka

Rezolucja wzywa kraje UE do uznania, że każde ograniczenie dostępu do antykoncepcji, leczenia bezpłodności, opieki położniczej i aborcji „stanowi naruszenie praw człowieka” i wzywa kraje do „potępienia wszelkich prób ograniczenia dostępu” do tych usług. Tekst rezolucji – opracowany przez Predraga Freda Maticia, chorwackiego eurodeputowanego z grupy socjalistów – jest również krytyczny wobec tak zwanej „klauzuli sumienia”, która pozwala lekarzom odmówić dostępu do aborcji.

Rezolucja, którą zdecydowanie poparła w maju Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia PE,  jest skierowana przede wszystkim do krajów takich jak Polska i Malta, które zakazują lub ograniczają dostęp do aborcji. Zawiera też zdecydowaną krytykę rządów, które ograniczyły lub cofnęły usługi „z zakresu zdrowia reprodukcyjnego” podczas pandemii koronawirusa.

- To głosowanie oznacza nową erę w Unii Europejskiej i pierwszy prawdziwy opór wobec regresywnego programu, który od lat deptał prawa kobiet w Europie – powiedział Matić w wydanym oświadczeniu.

Krytycznie wobec rezolucji wypowiadają się przedstawiciele Kościoła katolickiego. Ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny Rady Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), stwierdził, że rezolucja świadczy o „kryzysie antropologicznym, kryzysie w rozumieniu człowieka, który został zakwestionowany”. 

W związku m.in. z rezolucją PE, „szturm o ochronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” zapowiada środowisko skupione wokół Radia Maryja. „W tej intencji przez cały lipiec codziennie o godz. 18.00 w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu sprawowana będzie Msza św. Po Eucharystii słowami Litanii do Najświętszej Krwi Chrystusa wierni będą przepraszać Boga za grzechy tzw. aborcji i eutanazji dokonywane na całym świecie” - czytamy na stronie stacji. 

Do udziału w inicjatywie zachęca o. Tadeusz Rydzyk. - W związku z bolesnymi i nasilającymi się atakami na życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci posługujący w Radiu Maryja i w naszym sanktuarium ojcowie i siostry zapraszają do modlitewnego szturmu do Nieba o ochronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Lipiec był zawsze poświęcony w Kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Boży Syn przelał Krew za nas w czasie Męki i śmierci na Krzyżu. Przez Mękę, przez Krew prosimy Go o miłosierdzie dla całego świata - powiedział redemptorysta.

szturm o ochronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej