Państwa takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy Dania realizują ambitny plan, który zakłada, że do 2030 r. powstaną morskie farmy wiatro- we. Dzięki jasno określonym zadaniom inwestorzy mają możliwość bezpiecznego planowania projektów na morzu. Warto wiedzieć, że już od kilku lat jednym z największych beneficjentów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest europejski przemysł stoczniowy. Już obecnie średnia dzienna wartość dostaw i usług w tym sektorze w Europie sięga prawie 10 mln euro, nie licząc inwestycji w rozwój zaplecza produkcyjnego i logistycznego: stoczni, portów, budowy specjalistycznych statków.
Szybkie tempo w Europie
Zakładając utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju tego sektora, realne wydaje się osiągnięcie w 2020 r. łącznej mocy w morskich elektrowniach wiatrowych na poziomie 40 GW prognozowane przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA).
Założenie to stanowi odzwierciedlenie ambitnych planów sformułowanych przez poszczególne kraje europejskie, wśród których do potentatów zaliczyć należy głównie Wielką Brytanię, która planuje osiągnąć 25 GW mocy do 2020 r. i 40 GW do 2030 r. oraz Niemcy, które planują osiągnąć 10 GW mocy w morskich farmach wiatrowych do 2020 r. i 25 GW do 2030 r.
Powyższe założenia wskazują na to, że najbliższe dwie dekady będą stały pod znakiem niezwykle dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Już obecnie co dziesiąty megawat instalowanych w Europie nowych mocy wytwórczych przypada na morską elektrownię wiatrową. Przy zakładanym tempie rozwoju w 2020 roku elektrownie wiatrowe na morzu umożliwią pokrycie 4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie, a w roku 2030 wskaźnik ten wzrośnie do 14 proc.
Pobudzanie koniunktury
Tak intensywny rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyczyniać się będzie nie tylko do istotnych przekształceń strukturalnych samego sektora energetycznego, ale będzie znacząco i długofalowo oddziaływał na koniunkturę w wielu gałęziach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji europejskiego przemysłu stoczniowego i aktywizacji gospodarczej regionów nadmorskich. W 2011 r. sektor morskiej energetyki wiatrowej w Europie oferował ok. 35 tys. miejsc pracy. Według prognoz EWEA do 2020 r. zatrudnionych w nim będzie ok. 170 tys. pracowników, a do 2030 r. ma powstać aż 300 tys. pełnoetatowych miejsc pracy. Według danych za ubiegły rok ponad 8,5 tys. miejsc pracy oferowały Niemcy, które w 2011 r. uruchomiły na swych wodach pierwszą komercyjną morską farmę wiatrową Baltic I o mocy 48 MW.