Kancelaria Radców Prawnych „Lech Obara i Współpracownicy", działając z inicjatywy Stowarzyszenia Patria Nostra i w imieniu Karola Tendery, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, skierowała o Sądu Okręgowego w Krakowie pozew przeciwko Zweites Deutches Fernsehen (ZDF), czyli drugiemu programowi niemieckiej telewizji publicznej.
W pozwie tym Karol Tendera domaga się od pozwanego przeprosin za posłużenie się w dniu 15 lipca 2013r. na portalu www.zdf.de w artykule pt. „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager", nieprawdziwego i fałszującego historię narodu polskiego określenia, sugerującego, jakoby obozy zagłady w Majdanku i Auschwitz zostały wybudowane i prowadzone przez Polaków. Ponadto Karola Tendera domaga się, aby Sąd Okręgowy w Krakowie zakazał niemieckiej telewizji publicznej rozpowszechniania w jakikolwiek sposób określeń „polski obóz zagłady" lub „polski obóz koncentracyjny", a także jego odpowiedników w języku angielskim, niemieckim i jakimkolwiek innym, określając w ten sposób niemieckie obozy koncentracyjne i niemieckie obozy zagłady zlokalizowane w okresie II wojny światowej na terenie okupowanej Polski.
Były więzień Auschwitz za podstawę swoich roszczeń wskazuje przepisy o ochronie dóbr osobistych, twierdząc, że fałszowanie przez niemiecką telewizję pamięci o obozach koncentracyjnych obraża go, naruszając jego poczucie przynależności narodowej i jego godność narodową.
Jest to trzeci pozew wytoczony przez polskich obywateli przeciwko niemieckim mediom za posługiwanie się określeniem „polski obóz koncentracyjny" lub „polski obóz zagłady". Pierwszy, wytoczony przeciwko wydawcy dziennika Die Welt przez Zbigniewa Osewskiego, którego dziadkowie byli więźniami niemieckich obozów (jeden zmarł w obozie) jest rozpoznawany przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
Drugi pozew został wniesiony przez Janinę Luberdę-Zapaśnik do Sądu Okręgowego w Olsztynie przeciwko wydawcy internetowego portalu www.focus.de. Strony oczekują na termin rozprawy.