Arsenał znaleziony przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego jest imponujący. W lesie
pod Warszawą było ukrytych
w
sumie 477,5 kilograma materiałów wybuchowych.
Wielkość znaleziska zaskoczyła samych funkcjonariuszy.
Aktualizacja: 14.03.2014 15:32 Publikacja: 14.03.2014 14:38
Foto: Policja
Arsenał znaleziony przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego jest imponujący. W lesie
pod Warszawą było ukrytych
w
sumie 477,5 kilograma materiałów wybuchowych.
Wielkość znaleziska zaskoczyła samych funkcjonariuszy.
I tak policjanci zabezpieczyli 204 granaty moździerzowe różnych kalibrów, 41 pocisków artyleryjskich, dwa granaty ręczne, bombę lotniczą oraz 60 kilogramów prochu artyleryjskiego.
Chociaż arsenał pochodzi sprzed wielu lat, nie znalazł się tam przypadkowo.
Jak twierdzi policja został zgromadzony w tym miejscu przez jedną z grup przestępczych.
- Amunicja i materiały wybuchowe były ukryte celowo w jednym miejscu i dobrze zabezpieczone. Znajdowały się w głębokich dołach wyłożonych folią, która chroniła je przed wilgocią. Były w takim stanie, że nadawały się do odzysku i późniejszego wykorzystania - mówi "Rz" Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.
Poszukiwania arsenału zaczęły się wtedy, kiedy policjanci Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ KGP operacyjnie ustalili, że w podstołecznych lasach może być składowana amunicja z czasów drugiej wojny światowej. Po sprawdzeniu wszystkich informacji zlokalizowali ostatecznie trzy miejsca, w których miały być ukryte materiały wybuchowe. Zabezpieczyli znalezisko, a odkopaniem i zabezpieczeniem amunicji zajęli się wojskowi saperzy.
Jak twierdzi policja arsenał mógł być wykorzystany do przestępczej działalności.
- Na przykład do podkładania ładunków wybuchowych w ramach gangsterskich porachunków czy do popełniania innych przestępstw - mówi Krzysztof Hajdas.
Z ustaleń policjantów wynika, że odzyskane materiały wybuchowe gromadziła w lesie jedna z grup przestępczych. Która konkretnie, śledczy nie chcą zdradzać, a być może wciąż jeszcze to ustalają. Niewykluczone więc, że sprawa będzie miała ciąg dalszy.
Zabezpieczony arsenał został zabrany przez wojskowy patrol saperski i wywieziony na poligon. Tam w bezpieczny sposób amunicja została zneutralizowana.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Arsenał znaleziony przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego jest imponujący. W lesie
pod Warszawą było ukrytych
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Poszukiwania Marcina Romanowskiego są prowadzone z ogromnym rozmachem. Byłego wiceministra szukają policjanci, którzy zajmują się głównie tropieniem zabójców, członków zbrojnych gangów i najgroźniejszych przestępców.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Czyńcie coś wreszcie, Arcypasterze! Milczenie o krzywdzie to zła wspieranie – apeluje Estera Isakowska, kobieta skrzywdzona przez księdza, w wierszu dedykowanym biskupom. Publikujemy go w „Plusie Minusie” jako głos w debacie o pedofilii w Kościele.
W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys, Polacy ocenili jakość życia podczas rządów Donalda Tuska oraz Mateusza Morawieckiego. Wyniki wskazują na wyraźnie zdywersyfikowane opinie, w zależności od preferencji politycznych respondentów.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas