Wyrok TK ws. aborcji: Kaja Godek występuje przeciwko rządowi

Kaja Godek, działaczka Fundacji Życie i Rodzina, rozważa zawiadomienie prokuratury o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - informuje RMF FM.

Aktualizacja: 04.11.2020 12:30 Publikacja: 04.11.2020 12:05

Wyrok TK ws. aborcji: Kaja Godek występuje przeciwko rządowi

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania.

Po decyzji TK w całej Polsce doszło do fali protestów, organizowanych przez organizacje walczące o prawa kobiet. Demonstracje odbywają się zarówno w największych polskich miastach, jak i w znacznie mniejszych ośrodkach.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował później ustawę, mającą dopuścić możliwość aborcji w przypadku śmiertelnych wad płodu, jednocześnie zakazując jej w przypadku ciężkiego upośledzenia. Jej projekt jest już w Sejmie.

Mimo że wyrok TK czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, a premier ma obowiązek niezwłocznego jego opublikowania, wciąż nie podjęto takiej decyzji. Do czasu publikacji obowiązują stare przepisy.

Do sprawy w rozmowie z RMF FM odniosła się działaczka antyaborcyjna Kaja Godek, która rozważa zawiadomienie prokuratury w sprawie niepublikowania wyroku TK. - Rząd nie szanuje wyroku własnego trybunału i na temat tego wyroku prowadzi jakąś dyskusję - powiedziała.

Działaczka wystosowała także wcześniej petycję, w której treści pojawiło się żądanie natychmiastowej publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślono, "brak publikacji będzie przesłanką, aby nigdy nie oddać głosu na formację polityczną, która łamie prawo".

Kaja Godek zaznaczyła również, że rządzący nie mają możliwości, żeby oceniać treść wyroku TK oraz wezwała premiera Mateusza Morawieckiego "do zaprzestania łamania prawa”. 

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii