Reklama
Rozwiń

Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”

Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.

Publikacja: 24.12.2024 08:13

Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

adm

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu Potockich we Lwowie. 

Odznaczenie „Za odwagę intelektualną” przyznawane przez pismo społeczno-literackie „Ї”

Odznaczenie „Za odwagę intelektualną” przyznawane przez pismo społeczno-literackie „Ї”

Foto: Grzegorz Gauden

Lwów: Odznacznia pisma społeczno-literackiego „Ї” 

Poza Grzegorzem Gaudenem, który otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, pismo społeczno-literackie „Ї” wyróżniło także Jurija Andruchowycza – ukraińskiego poetę, prozaika, piosenkarza, eseistę i tłumacza, jednego z przedstawicieli fenomenu stanisławowskiego.

Foto: Grzegorz Gauden

Odznaczenie „Za niestrudzone przywracanie krajobrazu kulturowego Litwy, Polski i Ukrainy” otrzymał zaś Vydas Dolinskas, litewski historyk i muzeolog, dyrektor Muzeum Narodowego w Wilnie.

Pianistka Marta Kuziy otrzymała natomiast odznacznie „W dobrej sprawie” za promocję muzyki ukraińskiej w świecie. 

Laudację podczas uroczystości wygłosił Andrij Pawłyszyn – ukraiński dziennikarz, działacz społeczny oraz historyk i tłumacz, zajmujący się stosunkami polsko-ukraińskimi, twórczością Bruno Schulza i tłumaczeniami z języka polskiego na ukraiński.

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden – były redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" odznaczony we Lwowie 

Grzegorz Gauden, który odznaczony został przez pismo społeczno-literackie „Ї” „Za odwagę intelektualną”, w latach 1975–1977 pełnił funkcję przewodniczącego komisji kultury zarządu wojewódzkiego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich w Poznaniu. Od września 1980 działał w „Solidarności”, był redaktorem naczelnym dziennika „Wiadomości Dnia”, a także „Obserwatora Wielkopolskiego”. Kierował również działem informacji w zarządzie regionu „S”. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres od 13 grudnia 1981 do lipca 1982. Przetrzymywany był m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w marcu 1982 brał udział w głodówce protestacyjnej. Po zwolnieniu współpracował z prasą podziemną.

Czytaj więcej

Zełenski przyznał odznaczenia światowym politykom, biznesmenom i artystom. Wśród wyróżnionych polscy ministrowie

Od sierpnia 1984 do 1993 przebywał na emigracji w Szwecji. W latach 1995–1990 był przewodniczącym Szwedzkiego Komitetu Poparcia Solidarności w Lund. Współpracował z sekcją polską BBC w Londynie oraz studiował na Uniwersytecie w Lund, na którym w 1989 ukończył ekonomię. Od 1989 zaczął publikować w prasie krajowej – m.in. we „Wprost”. W 1999 został prezesem zarządu spółki Presspublica, a w okresie od września 2004 do września 2006 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”. Od 2008 do 1 kwietnia 2016 był także dyrektorem Instytutu Książki. Objął funkcję wiceprezesa Izby Wydawców Prasy, a także Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka” (w 2014 przemianowanego na SAiW Copyright Polska). W 2007 był jednym z inicjatorów reaktywowania konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. Został także przewodniczącym Warszawskiego Klubu Wielkopolan EKA, nieformalnego stowarzyszenia Wielkopolan mieszkających w stolicy. Wszedł też w skład Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Jest członkiem polskiego PEN Clubu.

W 2019 roku Gauden opublikował książkę „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918" za którą w 2020 otrzymał Nagrodę Historyczną „Polityki”. W 2024 wydał książkę „Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta”. 

W 2005 roku Grzegorz Gauden został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go natomiast Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”
Kraj
Jedyne Centrum Integracji Cudzoziemców na Mazowszu będzie działało w Warszawie
Kraj
Pociągi wracają na trasę M1 po awarii w metrze warszawskim
Kraj
Tęcza powróci na plac Zbawiciela. Projekt wybrano w Budżecie Obywatelskim przy czwartej próbie
Kraj
„Dwie wieże” jeszcze w grze, choć już bez prokurator Ewy Wrzosek