Jak podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, prezydent Xi Jinping pogratulował senatorowi Joe Bidenowi (Partia Demokratyczna) zwycięstwa w wyborach prezydenckich z 3 listopada. Chiński przywódca wyraził nadzieję, że Chiny i Stany Zjednoczone będą wspierały dobry i stabilny rozwój wzajemnych stosunków.

Czytaj także:
Gratulacje dla prezydenta-elekta USA. Władimir Putin wyjaśnia, na co czeka

Agencja przekazała także, że wiceprezydent Wang Qishan pogratulował Kamali Harris uzyskania stanowiska wiceprezydenta USA.

Według amerykańskich mediów, w wyborach prezydenckich w USA Joe Biden zapewnił sobie wystarczająco dużo głosów w Kolegium Elektorów, by w styczniu mógł zostać zaprzysiężony 46. prezydentem. Biden, obecny senator, rozpoczął kompletowanie swej przyszłej administracji.

Urzędujący prezydent Donald Trump przekonywał, że to on zebrał większą liczbę legalnie oddanych głosów, a wybory zostały sfałszowane. Wnioski sądowe w tej sprawie kierowane przez obóz Trumpa w większości nie przekonały sędziów.

We wtorek o pierwszej w nocy czasu warszawskiego Trump umieścił w mediach społecznościowych tekst, w którym polecił swej administracji rozpoczęcie procesu przekazania władzy Bidenowi.

W tym tygodniu Donald Trump ogłosił listę 89 chińskich strategicznych firm, w które nie będzie mógł inwestować kapitał amerykański.

Po wyborach z 3 listopada część światowych przywódców pogratulowała Bidenowi i Harris, część czeka do oficjalnego zakończenia procedur wyborczych.

Do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych potrzeba 270 głosów elektorskich. Kolegium Elektorów, które dokona formalnego wyboru prezydenta, zbierze się 14 grudnia.

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ

Zaprzysiężenie nowego prezydenta USA odbędzie się 20 stycznia 2021 r.