Jak podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, prezydent Xi Jinping pogratulował senatorowi Joe Bidenowi (Partia Demokratyczna) zwycięstwa w wyborach prezydenckich z 3 listopada. Chiński przywódca wyraził nadzieję, że Chiny i Stany Zjednoczone będą wspierały dobry i stabilny rozwój wzajemnych stosunków.

Czytaj także:
Gratulacje dla prezydenta-elekta USA. Władimir Putin wyjaśnia, na co czeka

Agencja przekazała także, że wiceprezydent Wang Qishan pogratulował Kamali Harris uzyskania stanowiska wiceprezydenta USA.

Według amerykańskich mediów, w wyborach prezydenckich w USA Joe Biden zapewnił sobie wystarczająco dużo głosów w Kolegium Elektorów, by w styczniu mógł zostać zaprzysiężony 46. prezydentem. Biden, obecny senator, rozpoczął kompletowanie swej przyszłej administracji.

Urzędujący prezydent Donald Trump przekonywał, że to on zebrał większą liczbę legalnie oddanych głosów, a wybory zostały sfałszowane. Wnioski sądowe w tej sprawie kierowane przez obóz Trumpa w większości nie przekonały sędziów.

We wtorek o pierwszej w nocy czasu warszawskiego Trump umieścił w mediach społecznościowych tekst, w którym polecił swej administracji rozpoczęcie procesu przekazania władzy Bidenowi.

W tym tygodniu Donald Trump ogłosił listę 89 chińskich strategicznych firm, w które nie będzie mógł inwestować kapitał amerykański.

Po wyborach z 3 listopada część światowych przywódców pogratulowała Bidenowi i Harris, część czeka do oficjalnego zakończenia procedur wyborczych.

Do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych potrzeba 270 głosów elektorskich. Kolegium Elektorów, które dokona formalnego wyboru prezydenta, zbierze się 14 grudnia.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Zaprzysiężenie nowego prezydenta USA odbędzie się 20 stycznia 2021 r.