Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations

TADMUN2024, czyli Tadeusz Czacki MUN to druga edycja tego wydarzenia, odbywająca się przez trzy dni (23.02.2024-25.02.2024).

Publikacja: 22.03.2024 17:00

Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations

Foto: materiały prasowe

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Jest to konferencja Model United Nations organizowana w pełni przez warszawską młodzież, a konkretnie uczniów liceum im. Tadeusza Czackiego. W wydarzeniu biorą udział osoby w wieku od 15 do 19 lat, podejmując dyskusje na tematy najważniejsze dla dzisiejszego świata. Tadeusz Czacki Model United Nations to świetna okazja do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach. W ciągu kilku dni uczestnicy konferencji reprezentują kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz starają się poprzez debatowanie znaleźć rozwiązania dla światowych problemów. Od uczestników wymaga się szczegółowej wiedzy dotyczącej uwarunkowań kulturowych, prawnych, sytuacji politycznej, rozwoju technologicznego oraz ekonomicznego reprezentowanego kraju.

Tematy podejmowane podczas naszej konferencji to m.in.: o Omówienie i ustalenie wytycznych dotyczących technologii kwantowych, środków transportu i wpływu sztucznej inteligencji na zmiany klimatyczne o Dyskusja nad problemem „brain drain” i związanym z nim międzynarodowym przepływem kapitału ludzkiego o Ograniczanie udziału dzieci w przestępczości zorganizowanej przy jednoczesnym zrównoważeniu środków bezpieczeństwa i gwarancji praw człowieka o Zbadanie problemu wzrostu konsumpcji kofeiny wśród młodzieży o Ocena i zajęcie się sytuacją mniejszości muzułmańskich w Azji Południowo-Wschodniej o Omówienie środków mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic, punktów kontroli i współpracy międzynarodowej o Zajęcie się problemem nielegalnego handlu dziką fauną i florą o Zapewnienie legalności i refundacji in vitro w państwach członkowskich o Ponowne zbadanie prawa międzynarodowego dotyczącego przestrzeni kosmicznej, z naciskiem na komercyjną eksploatację Księżyca i asteroid.

Czym jest konferencja Model United Nations?

Jest to inicjatywa uczniowska, gdzie uczniowie z całego kraju, ale też i za granicy debatują, reprezentując różne kraje, regiony, czy organizacje i współpracując z innymi delegatami, próbują swoich sił w szukaniu rozwiązań dotyczących problemów dotykających nasz świat. Delegaci mogą uczyć się o dyplomacji, stosunkach międzynarodowych i o samej Organizacji Narodów Zjednoczonych. MUN uczy uczestników takich umiejętności jak wystąpienia publiczne, debaty, „research”, pisanie przemówień, pracy zespołowej, czy przywództwa. Model ONZ ma na celu zaangażowanie uczniów i umożliwienie im głębszego zrozumienia aktualnych problemów świata.

Każdemu uczestnikowi debat przed rozpoczęciem konferencji przypisany jest kraj lub organizacja, oraz komitet, które wcześniej zamieścił w swojej liście wyborów. W każdym komitecie odbywają się dyskusje w grupach liczących od 10-30 osób, pod opieką przewodniczących tzw. chair. Delegaci analizują różne zagadnienia, następnie opracowują rozwiązanie i spisują rezolucję, która jest czytana na Zgromadzeniu Ogólnym. Każdy delegat musi pamiętać o przedstawianiu poglądów swojego kraju, a nie swoich własnych, dzięki temu rezolucja jest zgodna z polityką kraju reprezentowanego przez uczestnika.

Grupę docelową konferencji stanowią uczniowie szkół średnich w wieku 15 – 19 lat. Wśród uczestników z Polski przeważali uczniowie liceów ogólnokształcących z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i innych miast. Znaczną grupę stanowią także uczniowie szkół międzynarodowych, takich jak The British School of Warsaw oraz American School of Warsaw. Uczestnicy tego rodzaju debat to w dużej części osoby osiągające sukcesy w nauce, a w późniejszym etapie życia również sukcesy zawodowe. Są to młodzi, ambitni oraz ciekawi świata ludzie, którym zależy na współpracy, znajdowaniu rozwiązań i rozwijaniu się. W wydarzeniu brało udział ponad 250 osób.

- 180 delegatów (osoby debatujące)
- 25 chair’ów (osoby prowadzące debaty w komitetach)
- około 30 osób pomagających (wolontariuszy)
- 5 fotografów
- 11 członków sekretariatu (organizatorzy)
- przedstawiciele sponsorów i patronów.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kraj
Starcia na prawicy. Ziobryści kłócą się z PiS, w PiS targi o miejsca na listach