Jedni wrócili do kraju w konwojach zbiorczych, inni rejsowymi samolotami. Z danych Komendy Głównej Policji dla „Rzeczpospolitej" wynika, że na koszt państwa sprowadzono do Polski w ubiegłym roku łącznie 1061 osób. To ludzie mający problemy z prawem, którzy schronili się za granicą i tam zostali zatrzymani.
Dane mogą wskazywać, że zdecydowanie najwięcej osób wciąż ucieka do Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku przymusowo wróciło stamtąd 601 osób, czyli ponad połowa wszystkich, którzy zostali przetransportowani do kraju. Za nimi są ściągnięci z Holandii i Francji (odpowiednio 123 i 78 osób) oraz pozostałych krajów europejskich.
Zmieniły się proporcje dotyczące zarzutów, jakie mają poszukiwani.
Z policyjnych danych wynika, że wśród uciekinierów zdecydowanie prym wiedli podejrzani o pospolite przestępstwa. Najwięcej wśród zbiegów było ściganych za popełnione w kraju kradzieże – łącznie 531, czyli o 143 więcej niż rok wcześniej. Kolejną znaczącą grupę stanowili włamywacze – było ich 428 – czyli o 135 więcej. Liczba podejrzanych o oszustwa i sprawy narkotykowe, którzy w zeszłym roku przymusowo wrócili do kraju, była podobna jak w poprzednim.
Policja zafundowała przyjazd także kilkudziesięciu kierowcom, którzy podpadli Temidzie za jazdę po alkoholu. Wciąż przywozi się do kraju niewielu ściganych za niepłacenie alimentów. Tym razem było ich 29 (rok wcześniej o dwóch więcej).