Ostatni przed wyborami sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM pokazuje stabilizację notowań, ale widać też wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej.

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym w dniach 9 i 10 października (czyli częściowo jeszcze przed debatą TVP) PiS może liczyć na 33,5 proc. poparcia. Miesiąc temu było to 33,2 proc. Zyskała nieco Koalicja Obywatelska – o 2 pkt proc. Formacja Donalda Tuska ma 28 proc., miesiąc temu miała 26 proc. Na kolejnym miejscu Trzecia Droga z wynikiem 10,9 proc. (wzrost o 0,6 pkt proc.), Lewica z wynikiem 10,1 proc. (bz) i Konfederacja, która ma 9,2 proc. (spadek o 0,2 pkt proc.). Poza Sejmem są Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 0,9 proc. (spadek o 1,1 pkt proc.). 7,1 proc. jest niezdecydowanych – o 1,9 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Wzrosła frekwencja – 65,3 proc. chce głosować. Miesiąc temu chęć deklarowało 57,1 proc. ankietowanych.

Głos na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało natomiast 34,9 proc. ankietowanych przez IBRiS dla portalu onet.pl. Oznacza to wzrost poparcia o 0,9 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania, realizowanego przed tygodniem. Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska - obecnie chce na nią zagłosować 28,1 proc. odpowiadających w badaniu. W tym przypadku w ciągu ostatniego tygodnia poparcie spadło o 0,8 pkt. proc.