Kopalnie zdane na (nie)łaskę gmin

Coraz więcej śląskich samorządów nie zgadza się na wydobycie węgla na ich terenie. Przekłada się to na wyższe koszty wydobycia.

Publikacja: 16.02.2016 16:50

Na przedłużenie koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Silesia nie chce się zgodzić gmina Goczałkow

Na przedłużenie koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Silesia nie chce się zgodzić gmina Goczałkowice-Zdrój. Na zdjęciu zakład Silesii w Czechowicach-Dziedzicach

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Kopalnie są zmuszone wydobywać węgiel na coraz niższych pokładach, bo na eksploatacje węgla pod miastami nie zgadzają się samorządy. Bez pozytywnej opinii środowiskowej zgodnej z planami zagospodarowania przestrzennego gminy żadna kopalnia nie dostanie koncesji na wydobycie węgla. Z tym jest coraz trudniej – gminy wolą nieinwazyjny i niedegradujący biznes pozagórniczy. A im głębiej, tym drożej. Większość koncesji na wydobycie kończy się w latach 2018–2023.

– Żory były kiedyś gminą górniczą, typową sypialnią dla pracowników kopalń. Na szczęście te czasy mamy już za sobą i nie chcemy do nich wracać – mówi Waldemar Socha, prezydent Żor. Od kilku lat Żory nie chcą się zgodzić na wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, które dopuściłyby możliwość prowadzenia eksploatacji pod jego terenem przez kopalnię Borynia należącą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Plany JSW są takie, że 20 proc. miasta zagrożone byłoby górniczą eksploatacją, w tym osiedla mieszkaniowe. Szacowaliśmy, że objęłoby to ok. 1500 budynków – argumentuje prezydent Socha.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne