Sondaż: Niemal co drugi Polak ocenia negatywnie pytania w referendum PiS

"Jak ocenia Pani/Pan pytania, które PiS chce zadać w referendum?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 19.08.2023 06:40

Jarosław Kaczyński w Sejmie

Jarosław Kaczyński w Sejmie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

W referendum, które zostanie przeprowadzone 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, zadane zostaną cztery pytania.

Organizację referendum poparły w Sejmie jedynie PiS, koło Kukiz'15, koło Polskie Sprawy oraz głosujący z PiS posłowie niezrzeszeni.

Czytaj więcej

Konstytucjonalista: wynik referendum wiąże przez jedną kadencję

Jakie pytania zada PiS w referendum?

Pytania te brzmią:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?;

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?;

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?;

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?.

W spotach, w których przedstawiano pytania, Prawo i Sprawiedliwość sugerowało, by na każde z nich odpowiedzieć "nie".

Aby referendum było wiążące musi wziąć w nim udział więc niż połowa uprawnionych do głosowania. Głosowanie odbędzie się w tych samych lokalach, w których wyborcy głosować będą w wyborach parlamentarnych. Osoba, która nie chce wziąć udziału w referendum, będzie musiała odmówić przyjęcia karty do głosowania w nim.

Opozycja wskazuje, że PiS porusza w referendum kwestie, które nie są obecnie przedmiotem sporu politycznego - żadna z najważniejszych partii politycznych nie postuluje podwyższenia wieku emerytalnego, nie wzywa do likwidacji bariery na granicy z Białorusią, do wyprzedaży majątku państwowego ani do przyjmowania nielegalnych imigrantów.

Czytaj więcej

Czy PiS podniesie wiek emerytalny jeśli Polacy powiedzą "tak"? "Nie ma wyboru"

Krytycy pomysłu organizowania referendum równolegle z wyborami wskazują, iż może to służyć obejściu przepisów o finansowaniu kampanii wyborczej, które nie dotyczą kampanii referendalnej.

PiS w ciągu ośmiu lat sprawowania władzy nie zorganizowało jak dotąd żadnego referendum.

Sondaż: 13,5 proc. Polaków nie zna pytań, które PiS chce zadać w referendum

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają pytania, które PiS chce zadać w referendum.

Pozytywnie ocenia je 24,6 proc. badanych.

Negatywnie pytania referendalne ocenia 48,4 proc. respondentów.

13,5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Kolejnych 13,5 proc. respondentów nie zna pytań, które PiS zamierza zadać w referendum.

55,3 proc.

Taki odsetek ankietowanych z wykształceniem wyższym negatywnie ocenia pytania, które PiS chce zadać w referendum

- Krytyczne zdanie na temat zaproponowanych pytań wyraża 52% mężczyzn i 46% kobiet. Częściej niż młodsi badani pytania referendalne negatywnie oceniają respondenci po 50 roku życia (55%). Propozycja PiS spotkała się z dezaprobatą ponad połowy respondentów (55%) posiadających wyższe wykształcenie. Złą opinię na temat pytań posiada 6 na 10 mieszkańców największych miast i nieco niższy odsetek (59%) osób, których dochody przekraczają 5000 zł netto - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15-16 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Kraj
Były szef NATO ze statuetką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Kraj
"Rzeczpospolita" i E-Kiosk nagrodzone przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców
Kraj
Komin w Guzowie na kursie kolizyjnym z CPK
Kraj
Decyzja KRRiT. Jest koncesja naziemna dla Telewizji Republika i wPolsce24
Kraj
Marek Kozubal: Rosyjski obiekt nad Polską. Dlaczego muszą nam się zapalić światła alarmowe
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży