Start-up to przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja stworzona, by poszukać modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Powstają w dowolnej branży, najczęściej związane są z nowymi technologiami. Czym się wyróżniają? Niskimi kosztami rozpoczęcia działalności, wyższym niż w przypadku „standardowych" przedsięwzięć ryzykiem, ale i wyższym zwrotem z inwestycji. Zalety start-upów poznali przedsiębiorcy z Podkarpacia. Widać to po wnioskach z pomysłami, jakie wpływają do zaangażowanych w przyznawanie środków.
Więcej pieniędzy niż pomysłów
Zainteresowanie taką formą wsparcia zyskuje na popularności – mówi „Rz" Marcin Hady, inspektor w biurze obsługi inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa, które również wspomaga innowacyjnych przedsiębiorców. I dodaje, że pieniądze na wsparcie działalności są coraz większe, można powiedzieć, że większe niż liczba dobrych projektów. Chodzi o takie, które wypełniają nisze na rynku i odpowiadają jego potrzebom.
O jaką działalność chodzi? Na przykład aplikacje mobilne, na które dziś jest prawdziwy boom. Przykład? W Rzeszowie utworzono niedawno płatne strefy parkowania. Żeby ułatwić życie mieszkańców, jeden z lokalnych start-upów planuje uruchomić aplikację, która po wjeździe do takiej strefy wysyła sygnał i np. sama ściąga pieniądze z konta. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać parkomatów, drobnych pieniędzy i martwić się o przekroczony czas parkowania.
– Mieliśmy też studentów, którzy zajmowali się szeroko rozumianymi aspektami obsługi dronów – dodaje Marcin Hady. – Działalność jest przeróżna. Jedni sprzedają ubrania w internecie, inni piszą oprogramowanie. Należy jednak pamiętać, że oprócz środków programowych bardzo ważne jest to, aby nastąpił w naszym mieście wzrost udziału start-upów finansowanych przez kapitał wysokiego ryzyka – innowacyjne technologie informatyczne to podstawa rozwoju naszego regionu oraz Polski w najbliższych latach i alternatywa dla powstających równie szybko centrów outsourcingu, na których nie możemy jedynie opierać naszego rozwoju w kierunku stworzenia nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki.
W inkubatorze bezpiecznie
Katarzyna Osóbka z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który również wspomaga innowacyjnych przedsiębiorców, mówi o pomysłach, jakie do nich trafiają.