To nic innego, jak efekt przemyślanej operacji informacyjnej, koordynowanej przez Centrum Komunikacji Strategicznej Ministerstwa Kultury oraz resort obrony Ukrainy. Warto obserwować wykorzystywane przez nie narzędzia, aby w przyszłości zbudować w Polsce przewagę w tej przestrzeni nad potencjalnym przeciwnikiem.
Ukraińcy wykorzystali głównie media społecznościowe. Pojawiły się w nich filmy, które mają pokazać siłę oręża (rozbite rosyjskie czołgi i śmigłowce), prawdę o okrucieństwie wojny (zniszczone dzielnice mieszkaniowe, ofiary wojny). Inne mają wzbudzić strach u okupantów (eksponują ciała poległych żołnierzy) oraz ich ośmieszyć (czołgi holowane przez traktory). Doskonałym działaniem było ogłoszenie w internecie listy poległych Rosjan, pokazanie ich dokumentów, a także wydzwanianie do rodzin jeńców, aby opowiedzieć im, gdzie teraz są. Pojawiły się też przekazy, które miały rozładować napięcie – jak o czołgu ukradzionym przez Cyganów czy zwolnieniu z podatku tych, którzy wzbogacili się o rosyjski czołg.
Ukraińcy codziennie podają straty Rosjan. Nie ma pewności, na ile są one prawdziwe, bo danych nie można zweryfikować. Trzeba mieć świadomość, że obraz przez nich kreowany – podbijany przez swoich trolli, nie w pełni jest prawdziwy, bo np. przemilczają swoje straty wojskowe. Celem jest z jednej strony utrzymanie wysokiego morale wojska i społeczeństwa, z drugiej pokazanie światu swojego obrazu wojny. To im się udało, tym bardziej że Rosja takich działań nie prowadzi, a ich media poza Rosją zostały wyłączone.
Czytaj więcej
Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) oświadczyła, że nie trzeba deklarować zdobytych rosyjskich czołgów oraz innego sprzętu najeźdźców – podaje agencja Interfax-Ukraine.
Czy Polska posiada podobne zdolności? Tak. Nie wiemy, jaką rolę odgrywa teraz, ale pewnie podobne jak ukraińskie działania podejmie przy zaostrzeniu konfliktu pozostające w cieniu wojskowa Centralna Grupa Działań Psychologicznych PsychoOPS. Od znaku umieszczonego na naszywce jej żołnierze nazywani są „czarnymi pająkami”. To elitarna jednostka specjalizują się w prowadzeniu działań psychologicznych na polu walki. Na wyposażeniu grupy znajdują się m.in. sprzęt poligraficzny, radiowo-telewizyjny, nadajniki radiowe, kamery. Jej żołnierze służyli m.in. w Iraku, Bośni, Libanie i Afganistanie. W tym ostatnim kraju prowadzili rozgłośnię radiową „Radio Hamdrad” Głos Wolności.