- Często tak jest, że ojcowie nie opowiadają o swoich poglądach i tym, co zamierzają powiedzieć, swoim synom, a synowie potem muszą się tłumaczyć za swoich ojców. Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglądy w niektórych sprawach, radykalne w innych, nie zmienia to ani na jotę stanowiska naszego rządu, jak będziemy podchodzić do kwestii uchodźców - mówił w wywiadzie dla TVP Info premier Mateusz Morawiecki. - Nie będziemy przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i z Północnej Afryki - zapowiadał szef rządu.

Premier odpowiadał w ten sposób na słowa swojego ojca, posła Kornela Morawieckiego z koła Wolni i Solidarni, który w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" stwierdził, że "te 7 tysięcy (uchodźców, do których przyjęcia zobowiązał się rząd Ewy Kopacz - przyp. red.) na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem", a Polska powinna uruchomić korytarze humanitarne.

"Nawet Korytarzy Humanitarnych? I to jest człowiek, który chce rechrystianizować Europę. A gdzie miłość bliźniego?" - zareagowała na słowa premiera Morawieckiego Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej, w swoim wpisie na Twitterze.

Katarzyna Lubnauer

Katarzyna Lubnauer

tv.rp.pl

Przywołała w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego, które ten wypowiedział w drugim po nominacji wywiadzie dla Telewizji Trwam. - Chcemy przekształcać Europę, ją z powrotem, takie moje marzenie, rechrystianizować, bo niestety w wielu miejscach nie śpiewa się kolęd, kościoły są puste i są zamieniane na muzea. To wielki smutek - mówił premier na początku grudnia w audycji "Rozmowy niedokończone".

Nie były to jedyne słowa z noworocznego wywiadu Morawieckiego, które skrytykowała Lubnauer. "Kogo w UE będzie obchodzić, czego zwolennikiem jest Polska, jeśli my nie będziemy przestrzegać podstawowych wartości UE?" - pytała m.in. przewodnicząca Nowoczesnej, komentując deklarację premiera, że "Polska jest zwolennikiem jednolitego rynku europejskiego".