Znaleźli lukę w lex TVN. Może trafić w ręce Skarbu Państwa

Wbrew zapewnieniom PiS grupa TVN może trafić w ręce Skarbu Państwa – ostrzega organizacja branżowa na starcie prac nad ustawą w Senacie.

Aktualizacja: 03.09.2021 06:58 Publikacja: 02.09.2021 19:44

Paweł Kukiz zapewniał, że zgłoszona przez niego poprawka wykluczy mozliwość zakupu TVN przez spółki

Paweł Kukiz zapewniał, że zgłoszona przez niego poprawka wykluczy mozliwość zakupu TVN przez spółki Skarbu Państwa

Foto: Reporter, Jacek Dominski

– Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15. (...) A więc żebyście nie mówili, że my chcemy przejmować kontrolę nad pewną telewizją, bo nie chcemy – podkreślał 11 sierpnia w Sejmie poseł PiS Marek Suski. Tego dnia posłowie przystąpili do prac nad nowelizacją ustawy o RTV, która ma zmusić Amerykanów do odsprzedania udziałów w grupie TVN. Opozycja ostrzegała, że konsekwencją może być zakup TVN przez Skarb Państwa, jednak PiS twierdził, że nie ma takich planów. Dowodem miała być wspomniana poprawka.

PiS wprowadził ją w zamian za pomoc Kukiz'15 w przeforsowaniu ustawy. Zakłada, że udziały lub akcje w spółce dotkniętej ustawą nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa. Problem w tym, że poprawka może być nieszczelna. Tak uważa Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Skierowała swoją opinię do Senatu, gdzie w poniedziałek mają ruszyć prace nad lex TVN.

Sposoby obejścia

Zdaniem PIKE „mnożyć można sposoby na uczynienie tego przepisu nieskutecznym". Izba dowodzi np., że poprawka „nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje". „W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem" – pisze PIKE. Zauważa, że z ustawy o zasadach zarządzania mieniem, do której odsyła lex TVN, nie wynika, by państwową osobą prawną była fundacja spółek Skarbu Państwa.

Czytaj więcej

Kukiz: Gdyby nie reasumpcja, doszłoby do przedterminowych wyborów

PIKE twierdzi też, że wątpliwości może budzić użyty w przepisie zwrot „przejmowane w celu zbycia". I dodaje, że wbrew intencjom poprawki nie wyklucza ona wyraźnie „rozwiązań kaskadowych, w których Skarb Państwa nabywałby nie udziały lub akcje w spółce-nadawcy, ale w spółkach pośrednich, które nabyłyby takie udziały lub akcje w spółce-nadawcy".

Kupić może PFN?

W poniedziałek ustawą mają zająć się trzy senackie komisje: Kultury, Praw Człowieka i Ustawodawcza. Szef tej ostatniej, senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, mówi, że podziela wątpliwości PIKE. – Od lat trwają spory, czy fundacje spółek Skarbu Państwa są państwowymi osobami prawnymi – potwierdza. – Np. kilka miesięcy temu Polska Fundacja Narodowa, w całości finansowana przez takie spółki, odmówiła przekazania dokumentów do kontroli NIK, twierdząc, że nie jest państwową osobą prawną – zauważa.

Senator dodaje, że nie zdziwiłoby go, gdyby TVN chciała kupić właśnie PFN. – Nie mam wątpliwości, że spółki Skarbu Państwa ze spontaniczną radością wyłożyłyby odpowiednią sumę pieniędzy – mówi.

Z kolei PIKE w swojej opinii ostrzega, że krótkie vacatio legis może zmusić właściciela spółki do odsprzedaży swoich udziałów poniżej wartości.

Co na to Kukiz'15? Poseł koła Jarosław Sachajko twierdzi, że dbało ono o szczelność poprawki. – Jednak nie bierzemy publicznych pieniędzy i nie mamy sztabu prawników. Jeśli ktokolwiek widzi jakąś lukę, można ją naprawić na etapie prac w Senacie – mówi.

Czytaj więcej

Dworczyk: Określenie „lex TVN” nie jest prawdziwe

To ostatnie jest mało prawdopodobne, bo już w poniedziałek w Senacie ma pojawić się wniosek o odrzucenie ustawy w całości i prawdopodobnie taką decyzję podejmie cała izba. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ustawę ma następnie zawetować Andrzej Duda. Powodem ma być inna poprawka, którą w sierpniu w Sejmie nieoczekiwanie udało się wprowadzić Konfederacji, zmieniająca zasady wyboru władz mediów publicznych.

Czy Kukiz'15 nie ma wyrzutów sumienia z powodu udziału w tej grze? Jarosław Sachajko mówi, że nie. – Od lat mówimy, że media w Polsce powinny mieć rodzimy kapitał – zaznacza.

– Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15. (...) A więc żebyście nie mówili, że my chcemy przejmować kontrolę nad pewną telewizją, bo nie chcemy – podkreślał 11 sierpnia w Sejmie poseł PiS Marek Suski. Tego dnia posłowie przystąpili do prac nad nowelizacją ustawy o RTV, która ma zmusić Amerykanów do odsprzedania udziałów w grupie TVN. Opozycja ostrzegała, że konsekwencją może być zakup TVN przez Skarb Państwa, jednak PiS twierdził, że nie ma takich planów. Dowodem miała być wspomniana poprawka.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations