W czwartek sejmik małopolski, głosami radnych PiS zdecydował o podtrzymaniu uchwały anty-LGBT. Przeciw była Platforma Obywatelska, PSL oraz wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który we wtorek wystąpił z klubu PiS.

Do takiego rozwiązania prawicowych polityków zachęcał arcybiskup Marek Jędraszewski i była premier Beata Szydło. Czwartkowa decyzja oznaczać może, że Małopolska straci 2,5 mld euro unijnych pieniędzy, które trafić miały na ochronę zdrowia i do przedsiębiorców.

- Zmuszacie nas do wycofania się z deklaracji. Wyznajecie zasadę "róbta co chceta" Można narkotyzować się i tarzać w błocie przez dwa dni, ale co dalej - mówił podczas debaty poprzedzającej głosowanie przewodniczący sejmiku Jan Duda.

W rozmowie z WP.pl ojciec prezydenta zapowiedział przygotowanie nowej deklaracji. Ma ona nie wzbudzać żadnych zastrzeżeń. 

- Zajmiemy się dokumentem na sesji sejmiku 29 sierpnia. Będzie w nim zawarty kierunek konkretnego działania, budowania i wzmacniania społeczeństwa, ochrony rodzin i dzieci. Ludzie zapominają kompletnie o dzieciach. Mówi się o wolności osobistej, a nie mówi, że ta wolność prowadzi do rozpadu rodzin i krzywdy dzieci - powiedział Duda.

- To najmłodsze pokolenie jest krzywdzone przez promocję tego typu zachowań osób wyznających ideologię LGBT. Mamy obowiązek je chronić. Niech zrozumie to każdy urzędnik w Unii Europejskiej - dodał.

Przewodniczący sejmiku zapewnia, że "nie chce nikomu robić krzywdy, ani nikogo dyskryminować".