Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. "lex TVN", czyli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która ogranicza możliwość nabywania udziału w polskich mediach przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wejście nowelizacji w życie w obecnym kształcie oznaczałoby konieczność pozbycia się większościowego pakietu akcji TVN przez obecnego właściciela telewizji, amerykańską firmę Discovery.

Za głosowało 228 posłów, przeciw 216, a 10 wstrzymało się od głosu. Przeciw zagłosowało pięcioro posłów Porozumienia - Jarosław Gowin, Michał Wypij, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec i Magdalena Sroka. Wstrzymał się Andrzej Gut-Mostowy. Za głosowało pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko. Nie głosowało trzech posłów PiS.

Czytaj także: Reasumpcja głosowania w Sejmie. Kukiz pomógł PiS-owi. Opozycja: Kupieni w dwie godziny

Wszyscy obecni na sali posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu. Za było trzech członków Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosława Sachajko i Stanisław Żuk. Od głosu wstrzymał się Stanisław Tyszka.

Głosowanie w Sejmie poprzedziła debata i posiedzenie komisji kultury i środków, na którym przyjęto dwie poprawki Prawa i Sprawiedliwości. Odrzucono natomiast poprawki zgłoszone przez opozycję oraz wniosek o odrzucenie projektu w drugim czytaniu.

Przegrane przez PiS głosowanie. Marszałek Witek zarządziła reasumpcję

Podczas posiedzenia Sejmu nie zabrakło kontrowersji. Opozycja skierowała wniosek o odroczenie obrad Sejmu do września. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka głosowań.

Za było 229 posłów, a przeciw 227. Marszałek Witek ogłosiła przerwę a następnie zwołała Konwent Seniorów. W tym czasie poseł PiS Marek Suski zbierał na sali plenarnej podpisy pod wniosek o reasumpcję głosowania.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Marszałek Sejmu po wznowieniu obrad poinformowała, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, którzy stwierdzili, że wniosek może być głosowany. Wyjaśniła, że powodem był brak informacji o terminie odroczenia posiedzenia.

W drugim głosowaniu za odroczeniem było 225 posłów, a przeciw 229. Jeden parlamentarzysta wstrzymał się od głosu. Inaczej tym razem zagłosowało trzech posłów Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk.

Protesty w całej Polsce

W całej Polsce we wtorek odbyły się protesty przeciwko nowelizacji. Prawo i Sprawiedliwość jest jednak zdeterminowane, by ustawę przeforsować. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price wezwał polskie władze, "by udowodniły swoje przywiązanie do zasad demokratycznych i wolności mediów nie tylko słowami, lecz też czynami".

Czytaj także: 

W imieniu PiS Suski broni lex TVN. W Sejmie okrzyki "hańba"

Budka: Kaczyński chce, żeby na każdym kanale był jeden program

Już przed głosowaniem posłowie Konfederacji zapowiedzieli, że wstrzymają się od głosu. - Zdecydowaliśmy, że będziemy głosować jednolicie, podwójnie, tzn. zarówno w trzecim czytaniu w Sejmie, jak i przy ewentualnych powrocie ustawy, przy wecie Senatu. Będziemy się jednolicie wstrzymywać. Co będzie miało taką konsekwencję, że odrzucenie weta Senatu wymaga głosów przeciw, więc głosy wstrzymujące traktowane są jak głosy za odrzuceniem ustawy - wyjaśnił przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja, Jakub Kulesza.

Propozycję PiS zamierzał poprzeć Paweł Kukiz. "Druga taka okazja (na repolonizację czyli uniemożliwienie obcemu kapitałowi sterowania mediami) może się już nigdy nie zdarzyć, więc z niej korzystam, realizując w ten sposób jeden z punktów programowych Kukiz'15” - tłumaczył.