Jest to zupełnie nowy wątek śledztwa dotyczącego spektakularnej afery. Dotyczy on podejrzenia wyprowadzenia 120 mln zł na niekorzystne umowy, oraz załatwiania obligacji do wykupu po tzw. dobrej cenie, oraz w terminie dla konkretnych osób - wynika z ustaleń śledczych.

- Potwierdzam, że na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zostało zatrzymanych łącznie siedem osób mających związek z przestępstwami na szkodę spółki GetBack SA - mówi "Rzeczpospolitej" Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Czytaj także:

Co zrobiło państwo w sprawie GetBacku?

Jak zaznacza Piotr Kaczorek, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego, do zatrzymań doszło dzisiaj rano m.in. w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim oraz w Sulejówku. Wczesnym rankiem agenci weszli do domów sześciu osób, kolejną, siódmą zatrzymano nieco później.

Jest to między innymi były wiceprezes zarządu GetBack SA, dwóch byłych dyrektorów tej spółki, były asesor komorniczy oraz były komornik sądowy - właściciel kancelarii komorniczej.
Sprawa dotyczy nieznanego dotąd wątku śledztwa, jakie prowadzi prokuratura przy udziale CBA.

- Wątek ten dotyczy sieci spółek, które były beneficjentami wielomilionowych nadużyć. Do tych spółek, zarządzanych przez zatrzymane dzisiaj osoby trafiło, jak wskazują szacunki, blisko 120 mln zł wyprowadzanych z GetBack pod przykrywką niekorzystnych umów - zaznacza Piotr Kaczorek z CBA. - Nowe ustalenia śledczych wskazują również, że jeden z członków kierownictwa GetBack S.A. mógł mieć wpływ, na to aby wskazane, konkretne osoby mogły przedstawić swoje obligacje do wykupu po tzw. dobrej cenie i w odpowiednim terminie - dodaje Piotr Kaczorek.

Zatrzymani po doprowadzeniu do prokuratury usłyszą zarzuty. 
- Dotyczące m.in. popełnienia przestępstw nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym, które doprowadziły do wyrządzenia spółce GetBack szkody majątkowej w wielkich rozmiarach - informuje prok. Zabłocka Konopka.

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące licznych nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack S.A. W tym „wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów na szkodę GetBack SA, systemowego wyprowadzania milionów złotych ze spółki na podstawie fikcyjnych umów w celu osiągnięcia korzyści osobistej, ukrywania dowodów, posługiwania się podrobionymi dokumentami". Śledztwo obejmuje też przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi i podawania do publicznej wiadomości nieprawdy o działaniach spółki. Dotąd zarzuty postawiono kilkunastu podejrzanym, w tym Konradowi K. – byłemu prezesowi GetBacku.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Obecnie lista wszystkich zatrzymanych w śledztwie wydłużyła się do 19 osób.