Warszawa tym razem przed Krakowem

Uniwersytet Warszawski pokonał Jagielloński i po dwóch latach wrócił na pierwsze miejsce. Trzecią lokatę zachował poznański UAM

Publikacja: 13.05.2010 01:09

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/478748.html]Zasady rankingu szkół wyższych[/link][/wyimek]

Która uczelnia jest najlepsza w kraju? – Uniwersytet Warszawski – bez wahania odpowiada Maria Golińska, przewodnicząca samorządu studentów UW. Dlaczego? – Bo rozwój studenta jest jego priorytetem. Od samego początku student w dużej mierze sam decyduje o tym, jak będzie wyglądała jego nauka. Paleta zajęć do wyboru jest ogromna, przede wszystkim w zakresie języków obcych i tzw. przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Jednocześnie otwarte są ścieżki rozwoju poza zajęciami: samorząd studentów, koła naukowe, drużyny sportowe, teatry, chóry i wiele innych – wylicza Maria, studentka europeistyki i filologii rosyjskiej.

Jakub Jasiński, przewodniczący samorządu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekonuje, że to jego uczelnia najlepiej rozwija zainteresowania i stwarza najlepsze warunki do studiowania: – Każdy wydział może się czymś pochwalić. Wydział Prawa bardzo dobrze kształci prawników, jego absolwenci nie mają problemów z dostaniem się na aplikację, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej otwarto studio filmowe, z kolei matematyka na Wydziale Matematyki i Informatyki dostała wyróżniającą ocenę jakości kształcenia – wylicza.

Oba uniwersytety co roku zacięcie walczą o pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych publikowanym przez „Rz” i „Perspektywy”. O zwycięstwie zwykle decydują ułamki punktów. W tej edycji zwyciężył UW i po dwóch latach powrócił na pierwsze miejsce (wskaźnik rankingowy 100, wskaźnik UJ – 99,27). Trzecią lokatę zachował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tym roku kapituła rankingu, której skład wchodzą przedstawiciele środowiska naukowego, biznesowego, mediów i administracji publicznej, zdecydowała o dodaniu dodatkowego kryterium oceniania uczelni. Do czterech głównych cech (prestiżu, siły naukowej, warunków studiowania i umiędzynarodowienia) kapituła dodała innowacyjność. Tą kategorią zmierzono sukcesy uczelni w pozyskiwaniu funduszy na badania i wynalazczość.

– Po raz pierwszy zostało uwzględnione kryterium dotyczące osiągnięć w zakresie ochrony patentowej, czyli liczby zgłoszeń oraz uzyskanych patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe w kraju i za granicą – podkreśla dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego, członek kapituły. – Takie podejście powinno satysfakcjonować te szkoły wyższe, które starają się zapewnić ochronę rezultatów działalności naukowo-badawczej w różnych dziedzinach techniki – dodaje i proponuje, by w przyszłości rozważyć włączenie do kryteriów rankingu również osiągnięć uczelni związanych z wdrożeniami własnych rozwiązań, a także zaangażowania uczelni w realizację działalności dydaktycznej na temat ochrony własności intelektualnej.

Nowością w tym roku jest też zestawienie uczelni w podrankingach kierunków studiów m.in.: ekonomicznych, medycznych, humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i biologicznych, ścisłych oraz technicznych.

Ranking ma pomóc maturzystom w wyborze uczelni. – Jeśli ktoś poważnie myśli o zdobyciu dobrego wykształcenia i kwalifikacji, to wie, że powinno się skończyć dobrą uczelnię, która oferuje coś więcej niż tylko przyzwoite warunki w akademiku – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Bogusław Smólski, członek kapituły.

Senator PO Marek Rocki, który również wchodzi w skład kapituły, podkreśla, że wyniki rankingu śledzą też pracodawcy: – Chcą wiedzieć, absolwentów jakich uczelni warto zatrudniać – wyjaśnia.

Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku