Przyznane Buzkowi i Pötteringowi wyróżnienie za 2010 r. wręczyli w piątek w Warszawie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz koordynator Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Cornelia Pieper.
Nagroda, której patronują szefowie MSZ Polski i Niemiec, przyznawana jest od 1993 roku. O uhonorowaniu nią decyduje wspólna polsko-niemiecka kapituła. Nasz kraj reprezentują w niej m.in.: Władysław Bartoszewski (przewodniczący), Tadeusz Mazowiecki (pierwszy laureat) oraz redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki.
Minister Sikorski podkreślił, że przyznanie nagrody odbywa się w 20. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, a także w 20. rocznicę powołania Trójkąta Weimarskiego. – Dzisiaj nasze stosunki wzajemne są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej – ocenił i podziękował Pötteringowi, który jego zdaniem znacząco się do tego przyczynił.
Pieper przypomniała, że w 1989 r. powstał „mit założycielski nowej Europy" łączący Wschód i Zachód. – To zrastanie się Europy stało się zadaniem Jerzego Buzka, który w sposób niestrudzony i z wielkim zapałem angażuje się na rzecz tej idei – mówiła.
Według niej wielkim szczęściem jest to, że Polacy i Niemcy spotykają się teraz pozbawieni obaw czy strachu związanego z przeszłością. – Pojednanie z Polską jest i pozostanie głównym zadaniem polityki zagranicznej Niemiec – dodała.