- Inicjując go pragnąłem nie upamiętniać wydarzenia stanowiących element narodowej martyrologii, jak to przy takich okazjach mamy w Polsce w zwyczaju, lecz przede wszystkim przybliżyć mieszkańcom Ursynowa ważne dla naszej dzielnicy wydarzenia, wybitne osoby patronujące naszym ulicom, ale też znane z kart historii Polski postacie, które mają związek z Ursynowem – tłumaczy Piotr Guział, burmistrz tej warszawskiej dzielnicy. Dodaje, że pamięć o swoich korzeniach i tradycja to najważniejsze spoiwa każdej wspólnoty.
Tegoroczny program Tygodnia Pamięci jest różnorodny. I tak jutro o godz. 17.30 w ursynowskim ratuszu (al. KEN 61) odbędzie się spotkanie z byłym prezydentem stolicy Marcinem Święcickim, który opowie o swojej wizji miasta. W środę o godz. 19 w kościele p.w Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich 21 odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, a po niej koncert, a w nim m in. Sabat Mater Vivaldiego oraz utwory Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Anety Łukaszewicz (mezzosopran) i orkiestry Sinfonia Viva. W czwartek w Multikinie na Ursynowie o godz. 10. i 11.30 pokaz filmów 3D „WARSZAWA 1935" i „MIASTO RUIN" oraz „Warszawska niedziela" z 1938r. Dla grup zorganizowanych wstęp wolny. Pokazy dla osób indywidualnych odbędą się po południu w godz 17 do 19. Bezpłatne wejściówki można na nie odbierać w urzędzie dzielnicy w godzinach jego pracy. Także w czwartek o godz. 17. 30 w ursynowskim ratuszu spotkanie „Warszawa prezydenta Lecha Kaczyńskigo". Wezmą w nim udział dawni współpracownicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Andrzej Duda (były minister w Kancelarii) oraz Adam Kwiatkowski (były współpracownik prezydenta,były radny a dziś poseł).
W piątek o godz. 18 w Domu Sztuki przy ul. Wiolinowej 14 najpierw projekcja filmu "Cichociemni" z 1989 r. w reżyserii Marka Widarskiego, a potem spotkanie z członkami rodzin Cichociemnych i żołnierzami GROM.
W sobotę z kolei o godz. 11 w ratuszu Ursynowa spotkanie z Jerzym Szałyginem, badającym dziedzictwo historyczne Ursynowa., w południe burmistrz UZIAŁ zaprasza na Ursyn Tour czyli wycieczkę oryginalnym angielskim piętrusem, podczas której osobiście opowie o nieznanych ciekawostkach dzielnicy Ursynów. Na wycieczkę obowiązują zapisy (kultura@ursynow.pl i telefonicznie 22 54 57 245). Także w sobotę o godz. 18 w Domu Sztuki przy Wiolinowej 14 z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim odbędzie się projekcja filmu: Kronika powstania w getcie warszawskim wg Marka Edelmana w reżyserii Jolanty Dylewskiej. A w niedzielę o godz. 14 w parku Przy Bażantarii piknik i turniej rycerski. Przez cały czas trwania Tygodnia Pamięci przed wszystkimi imprezami odbywającymi się w Bibliotece Publicznej im. Juliana Ursynowa Niemcewicza będą czytane fragmenty dzieł J. U. Niemcewicza, wybitego patrioty, który w 1822 r. zakupił majtek Rozkosz i nazwał go Ursynowem.
Pełny program Tygodnia Pamięci na stronie dzielnicy www.ursynow.waw.pl