Kwestionowane teksty, opublikowane we wrześniu, dotyczyły restytucji przedwojennego mienia żydowskiego. Przeprosiny ukazały się na stronie internetowej magazynu w ostatni poniedziałek.
Przeprosiny dotyczą artykułów zatytułowanych "Kim są nasi przywódcy?", "Żydowskie oskarżenie", a szczególnie tekstu "Kadisz za milion dolarów" autorstwa Wojciecha Surmacza, przygotowanego we współpracy z Nissanem Tzurem.
"W szczególności przepraszamy za publikację informacji sugerujących następujące działania: że osoby wymienione w artykułach odniosły osobiste korzyści z działalności organizacji żydowskich w Polsce, że przywrócone cmentarze żydowskie w Toruniu, Gliwicach i Lublinie zostały sprzedane wbrew zasadom żydowskiej tradycji oraz że fundusze przeznaczone na ochronę dziedzictwa żydowskiego nie zostały rozliczone" - czytamy w oświadczeniu miesięcznika "Forbes" i jego wydawcy Ringier Axel Springer.
W październiku przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Piotr Kadlcik, opublikował oświadczenie, w którym kwestionował zarzuty niegospodarności nieruchomościami przedwojennych gmin żydowskich.
"Forbes" zdecydował się na opublikowanie przeprosin, by uniknąć grożącego mu pozwu, który miała wystosować przeciw magazynowi polska społeczność żydowska.