W dzisiejszej „Rzeczpospolitej" Ukrainie poświęcamy obszerny raport specjalny, opisujący nie tylko bieżące wydarzenia, ale także polityczne, gospodarcze i finansowe skutki, jakie może wywołać konflikt na Krymie. Na czołówce analiza wczorajszej konferencji Władimira Putina. Rosyjski prezydent, pewny siebie, wręcz arogancki, zaatakował m.in. Polskę. „Zdaniem Putina, nasz kraj, razem z Litwą, szkolił „ekstremistów", którzy walczyli na Majdanie. A szef polskiej dyplomacji, razem ze swoimi kolegami z Niemiec i Francji, nie potrafił zapobiec „zamachowi stanu" w Kijowie, choć gwarantował porozumienie między opozycją i Wiktorem Janukowyczem" – przypomina „Rz". Rewelacje o domniemanych obozach szkoleniowych m.in. w Polsce od razu zdementowało MSZ. A premier Donald Tusk oświadczył, że wczorajsze stwierdzenia Putina są „bardzo, bardzo dalekie od rzeczywistości".
Rynki odżyły
Po poniedziałkowym załamaniu na giełdach i rynkach walutowych, związanych z weekendową inwazją na Krym, wczoraj obserwowaliśmy na szczęście odreagowanie. Zdaniem ekspertów jego skala sugeruje, że inwestorzy założyli, że najgorsza faza kryzysu krymskiego jest już za nami.
A co dalej? Jedną z konsekwencji nasilenia konfliktu Zachodu z Rosją może być ograniczenie lub zawieszenie dostaw rosyjskiego gazu. Czy Polska jest na to gotowa, piszemy na łososiowych stronach „Rz". Uniezależnienie od dostaw zza wschodniej granicy nie będzie tanie ani łatwe, ale alternatywy nie ma... Na szczęście w ostatnich latach sytuacja na tym polu w końcu się poprawia.
„Dziennik Gazeta Prawna" na pierwszej stronie o firmach, ale oczywiście w kontekście napięcia w relacjach z Kremlem. „Nasi eksporterzy nie chcą czekać na formalne kroki ze strony Moskwy i ruszyli w świat w poszukiwaniu rynków alternatywnych. Handel za Bugiem zawsze był ryzykowny – zwracają uwagę eksperci od ubezpieczeń transakcji eksportowych" – pisze „DGP". Dlatego przedsiębiorcy zwracają się częściej w stronę Azji i Afryki: Chiny, Japonia, Korea, Nigeria czy Kenia to przykłady rynków, na które chciałyby wejść polskie spółki, do tej pory handlujące głównie z Rosją. Łatwo jednak nie będzie - problemy nie dotyczą przecież tylko naszych firm, eksporterzy z innych krajów będą próbować ratować swoją sprzedaż w podobny sposób.
"Gazeta Wyborcza" na froncie daje "Odpór Putinowi". I zaczyna mocno: "Moskwa kłamie. Będziemy ją izolować politycznie i ekonomicznie, jeśli nie zaprzestanie inwazji na Ukrainę - groził John Kerry (amerykański sekretarz stanu) w Kijowie". "GW" przypomina, że przywódcy UE będą dziś rozmawiać o sankcjach przeciw Rosji, którym do tej pory przeciwny był Londyn, Paryż, czy Berlin, oraz o pomocy finansowej dla Ukrainy. Na razie propozycje pomocy imponujące nie są: USA chce pożyczyć 1 mld dol., Bruksela oferuje zapłatę części najbliższej raty za rosyjski gaz. Według ukraińskiego rządu potrzeby Kijowa są jednak wielokrotnie większe.