Reklama
Rozwiń

Sejmowy spór o Piłsudskiego i „polskie Dachau”

Komisja Kultury odrzuciła dziś w Sejmie projekty uchwał potępiające zamach majowy, przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego w 1926 roku. Podczas posiedzenia padła sugestia, że założone za zgodą marszałka miejsce odosobnienia w Berezie Kartuskiej było „polskim Dachau”.

Aktualizacja: 26.05.2015 13:53 Publikacja: 26.05.2015 13:20

Sejmowy spór o Piłsudskiego i „polskie Dachau”

Foto: Fotorzepa/Magda Starowieyska

Kłótnia o postrzeganie postaci Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się w Sejmie w połowie maja. Posłowie przyjęli wtedy uchwałę w 80. rocznicę śmierci marszałka, którego określili jako „wybitnego męża stanu i ojca niepodległości". Nie udało się jednak uczynić tego jednomyślnie, czyli przez tzw. aklamację. Było przeciw lub wstrzymało się część posłów PSL i SLD.

– Piłsudski to nie jest bohater z mojej bajki. Wielu rzeczy mu nie zapomnę – mówi poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, który wówczas wstrzymał się od głosu. Mówi, że ma na myśli m.in. przewrót majowy i uwięzienie w twierdzy brzeskiej działaczy centrolewu, w tym legendy PSL Wincentego Witosa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”
Kraj
Jedyne Centrum Integracji Cudzoziemców na Mazowszu będzie działało w Warszawie
Kraj
Pociągi wracają na trasę M1 po awarii w metrze warszawskim
Kraj
Tęcza powróci na plac Zbawiciela. Projekt wybrano w Budżecie Obywatelskim przy czwartej próbie
Kraj
„Dwie wieże” jeszcze w grze, choć już bez prokurator Ewy Wrzosek