Reklama
Rozwiń

Poszukiwania "Żelaznego" w przyszłym roku

29 września IPN zakończył prace poszukiwawcze prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terenie należącym w latach '40. do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sztumie.

Publikacja: 07.10.2015 10:12

Poszukiwania "Żelaznego" w przyszłym roku

Foto: Fotorzepa/Jakub Ostałowski

Poszukiwania nie doprowadziły do odnalezienia szczątków ppor. Zdzisława Badochy. Zgodnie z komunikatem IPN  prace rozpoczęte 24 września będą kontynuowane w przyszłym roku. W marcu br. przeprowadzone zostały wstępne badania georadarowe. 

Zdzisław Badocha ps. „Żelazny” urodził się 22 marca 1923 w Dąbrowie Górniczej. Był żołnierzem Armii Krajowej, w latach powojennych dowódcą 2. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK. 26 czerwca 1946 kilkunastoosobowa grupa operacyjna UB i MO z Malborka otoczyła majątek w celu aresztowania Badochy. Ten próbował wydostać się z okrążenia, ostrzeliwując się, trafiony zmarł dwa dni później.

Paulina Lenart  na łamach Historykonu w poświęconej "Żelaznemu" monografii w 2014 roku pisała: podziemie niepodległościowe i jego formacje zbrojne były pierwszym przeciwnikiem, z którym komunistyczny aparat bezpieczeństwa podjął walkę. Uznawane było za najpoważniejsze zagrożenie dla nowej władzy, przeciwko któremu kierowała ona ogrom sił. Podporucznik Zdzisław Badocha „Żelazny” zginął w wieku 23 lat a miejsce jego pochówku do dziś nie jest znane. O okolicznościach jego śmierci rodzina dowiedziała się dopiero w latach sześćdziesiątych. Przez wiele lat propaganda komunistyczna przedstawiała zakłamany wizerunek „Żelaznego” i innych żołnierzy majora „Łupaszki”. Dlatego tak ważnym jest by w dzisiejszych czasach pamięć o tych bohaterach została przywrócona.

Warto przypomnieć, że 3 października na warszawskiej Woli odsłonięto pierwszy w stolicy pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka.  Jej szczątki odnalazł w Gdańsku zespół wspominanego już prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pomnik został odsłonięty na terenie kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Ks. Piotra Skargi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kraj
Rzeź wołyńska: wytracić Polaków, wyrugować polskość
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kraj
Uchwała antyalkoholowa skonstruowana pod Żabki? Radni o prohibicji w Warszawie
warszawa
Radni stołecznego Bemowa proponują budżet obywatelski w szkołach. Co na to urząd dzielnicy?
Kraj
Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę
Kraj
Warszawscy urzędnicy chcą się ubezpieczyć od terroryzmu i sabotażu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama