To wyniki raportu Diagnoza Społeczna 2015, który opublikowała Rada Monitoringu Społecznego, złożona z ekonomistów, socjologów, psychologów. W całej Polsce, także w Pomorskiem, przebadano 11,7 tys. gospodarstw domowych i ponad 26 tys. indywidualnych respondentów. Badano wszystkie możliwe sfery życia Polaków: finanse, zdrowie, edukację, czas wolny, kondycję psychiczną, dzięki czemu możliwe było dokonanie generalnej oceny jakości życia, także pod względem geograficznym.
W zestawieniu Gdańsk i Gdynia zajęły wysokie miejsca (8. i 10.), a pierwszą lokatę zdobył Poznań. Jeżeli chodzi o województwa, Pomorskie zajęło drugie miejsce (po Małopolsce), a wśród podregionów trójmiejski jest piąty.
Co jednak ciekawsze, mieszkańcy Pomorza są najbardziej zadowolonymi z życia ludźmi w Polsce. Wynik 73,7 proc. dał Pomorskiemu pierwsze miejsce, przed Małopolską i Podlaskiem.
Podobnie jest w kategorii miast, gdzie największą radość z miejsca zamieszkania wyrażają gdynianie. Co więcej – ich zadowolenie systematycznie wzrasta: z poziomu 83,4 proc. w 2011 r. do 85 proc. w 2013 i aż do 87,2 proc. w 2015 r.
Pozytywna energia
– Trudno wskazać jeden szczególny czynnik, który wpływa na wciąż rosnący poziom zadowolenia mieszkańców – mówi Sebastian Drausal, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu. – Gdynia jest miastem młodym, w lutym kończy 90 lat i wśród mieszkańców panuje bardzo silne przywiązanie do jej historii, którą znają bardzo dobrze. Jest też szczególnie położona geograficznie. Z jednej strony Zatoka Gdańska, z drugiej leśne otoczenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dużo terenów leśnych znajduje się na obszarze miasta. To sprzyja relaksowi i rekreacji – opisuje Drausal, który wskazuje też na przedsiębiorczość i innowacyjność gdynian oraz zaangażowanie w życie miasta. – Przykładem jest choćby budżet obywatelski, w którym głosowało 20 proc. gdynian. To wszystko wyzwala duże pokłady pozytywnej energii – ocenia.