Napiszę więc może tylko tyle, że nie podzielam hurraoptymizmu „Gazety Wyborczej", która nie widzi specjalnego problemu w tym, że wyroki TK nie będą publikowane, bo... „Trybunał publikuje go na swojej stronie. My również go publikujemy. I zapewne zrobi to wiele nierządowych mediów, organizacji, uczelni" – pisze Ewa Siedlecka.
„Wyborcza" jest przekonana, że sądy będą te wyroki stosować. My w „Rzeczpospolitej" obawiamy się, niestety, że nie wszystkie. I wskazujemy jakie perturbacje prawne i polityczne czekają nas w związku z wojną o Trybunał. Najkrócej rzecz ujmując, wesoło raczej nie będzie.
W „Rzeczpospolitej" również ciekawy tekst Andrzeja Gajcego o kulisach odwołania wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego. Oficjalnie przyczyną jest niefortunna wypowiedź dotyczącą banków, ale z ministrem finansów nie układało mu się podobno od dłuższego czasu. Paweł Szałamacha zwrócił się o dymisję Raczkowskiego do pani premier, ale ta była do niej początkowo dość sceptycznie nastawiona, bo Raczkowski uchodzi za współpracownika wicepremiera Glińskiego. Z naszych informacji wynika, że Szałamacha postawił ultimatum: albo dymisja Raczkowskiego albo on sam odchodzi. Ostatecznie decyzję o odwołaniu wiceministra finansów podjął Jarosław Kaczyński.
W „Rzepie" polecam również tekst Janiny Blikowskiej o tym, że nie da się raczej odebrać orderów Virtuti Militari zabójcom mjr. Mariana Bernaciaka PS. Orlik („Trudno odebrać oprawcom wyklętych ordery"). Kancelaria prezydencka, zarówno w tej kadencji, jak i poprzedniej, uważa, że zgodnie z prawem, nie można odebrać orderu osobom nieżyjącym.
„Wyborcza" pisze o tym, jak BOR najwyraźniej próbował oszczędzać na oponach do prezydenckiej limuzyny. Miały blisko 6 lat, podczas gdy powinny być wymieniane co trzy. Po wypadku prezydenta wymieniono opony we wszystkich pancernych wozach, którymi dysponuje BOR. „Sześcioletnia opona w tym aucie, to przegięcie" mówi Wojciechowi Czuchnowskiemu oficer BOR.