Polsko-niemiecka rocznica bez emocji

Ćwierć wieku po podpisaniu traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Warszawą a Berlinem znów wieje chłodem.

Aktualizacja: 16.06.2016 16:35 Publikacja: 15.06.2016 18:51

Znak pokoju w Krzyżowej w 1989 r. Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki w czasie mszy pojednania polsko-n

Znak pokoju w Krzyżowej w 1989 r. Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki w czasie mszy pojednania polsko-niemieckiego

Foto: PAP/CAF, Adam Hawałej

Prezydent Andrzej Duda obejrzy czwartkowy mecz Polska–Niemcy w Berlinie w towarzystwie prezydenta Joachima Gaucka. Wymienią zapewne kilka uwag na temat Roberta Lewandowskiego, który, jak się okazuje, uczestniczył swego czasu w polsko-niemieckiej wymianie młodzieżowej, będącej niekwestionowanym sukcesem ostatniego ćwierćwiecza w stosunkach polsko-niemieckich.

Umowa na ten temat zawarta została w tym samym dniu, w którym podpisano traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, wyznaczający podstawy wzajemnych relacji. W piątek 25. rocznica tych wydarzeń. Wizyta prezydenta Dudy nie będzie jedynym akcentem jej obchodów. W piątek w Warszawie gościć będzie prezydent Gauck. W niedawnym wywiadzie opublikowanym w berlińskim „Tagesspiegel" oraz w tygodniku „Polityka" podkreślał, że Niemcom zależy na prawdziwym partnerstwie z Polską jako solidnym państwie członkowskim UE.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Kraj
Instytut Pileckiego pod lupą śledczych
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski