Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.05.2017 12:00 Publikacja: 24.05.2017 10:48
Foto: rp.pl
Rozmowa dotyczyła wzmożonego zainteresowania przez Unię Europejską polityką społeczną. Według planów miałby powstać jeden wspólny model dla wszystkich krajów członkowskich. - Sprawę polityki społecznej podnosiliśmy już 2,5 roku, kiedy powoływaliśmy komisję Junckera - mówił Liberadzki. - Wysoka komisjo, panie Juncker, nie na to się umawialiśmy. Ludzie chcą mieć ochronę.
- Jeżeli rośnie PKB, a podobno rośnie, i jeśli produkujemy i sprzedajemy coraz więcej, to nie powinny powstawać rosnące dysproporcje społeczne, tylko ludzie powinni być coraz lepiej wynagradzani - mówił Liberadzki. - Jak ludziom źle się żyje, to wina Unii, ale jak dobrze, to rząd mówi, że to jego zasługa - dodał.
- Płaca minimalna, kwota, powinniśmy się zbliżać do tej wewnątrz UE - powiedział Liberadzki. - Dania czy Luksemburg - Niemcom brakuje żeby zbliżyć się do tych zarobków, ale co innego Bułgaria, Rumunia czy Polska, gdzie nam dużo brakuje - zauważał gość programu.
- Umowy śmieciowe powinny zostać uzusowione. Te umowy trwają już kilkanaście lat, zaczynają się pojawiać pierwsi kandydaci do emerytur, którzy nie mają do nich praw - mówił wiceszef PE.
Prowadząca program zauważyła, że te plany są ciekawe i społeczeństwa je zaakceptują, ale zarazem są bardzo trudne do zrealizowania. - To nie musi być "wishful thinking", jeśli wszyscy podejdziemy do tego poważnie - powiedział Liberadzki.
- W dokumencie Komisji Europejskiej jest zapisane, że każdy musi mieć zagwarantowane jakieś minimum. Dach nad głową i pewną kwotę przychodów, za którą powinien móc sobie zapewnić podstawowe sprawy - mówił wiceszef PE
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Firmy, które mają bądź pracują nad technologiami i produktami z potencjałem, by odmienić nasze życie, mogą liczyć na potężne wsparcie unijne już na początku prac, gdy trudno o inwestora prywatnego. Niestety wciąż mało z nich o tym wie.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
Pieniądze i błogosławieństwo Brukseli dla działań Polski na granicy z Białorusią i Rosją. Będziemy odmawiać prawa do złożenia wniosku o azyl osobom forsującym granicę.
Silna Europa i silne relacje transatlantyckie byłyby wzmocnieniem dla Donalda Trumpa. Zaś słaba Unia, skonfliktowana z Trumpem, będzie na rękę jego największym rywalom, czyli Moskwie i Pekinowi – analizuje politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas