Naukowcy uruchamiają kamerę do poszukiwania planet nadających się do zamieszkania

Naukowcy z University of California w Santa Barbara uruchamiają najbardziej zaawansowaną kamerę świata. Pozwoli ona na poszukiwanie odległych planet potencjalnie nadających się do zamieszkania.

Aktualizacja: 23.04.2018 16:28 Publikacja: 23.04.2018 16:18

Naukowcy uruchamiają kamerę do poszukiwania planet nadających się do zamieszkania

Foto: NASA

Gdzieś w odległej galaktyce, a może całkiem blisko, uwzględniając skalę kosmiczną, prawdopodobnie istnieje planeta nadająca się do zamieszkania przez ludzi. Jednak, znalezienie jej na tle gwiazdy, wokół której się porusza, może stanowić poważny problem. Zespół, kierowany przez fizyka z UC Santa Barbara, Benjamina Mazina, postanowił temu zaradzić uruchamiając największą i najbardziej zaawansowaną kamerę nadprzewodnikową świata.

Jest to specjalnie zaprojektowany instrument przeznaczony do wykrywania planet krążących wokół gwiazd najbliższych układowi słonecznemu. Grupa naukowców stworzyła urządzenie o nazwie Darkness, które jest spektrofotometrem nadprzewodnikowym pozwalającym na obserwację w bliskiej podczerwieni. Zaprojektowano go tak, aby przezwyciężyć ograniczenia tradycyjnych urządzeń półprzewodnikowych czyli, między innymi, straty mocy. Dodatkowo zastosowanie detektorów mikrofalowych w połączeniu z dużym teleskopem wyposażonym w adaptacyjny układ optyczny umożliwi obrazowanie planet krążących wokół gwiazd. Dzięki temu, naukowcy będą mogli wykonać niezwykle trudne zadanie – sfotografować planetę, która jest znacznie mniej jasna od gwiazdy i znajduje się bardzo blisko jej powierzchni.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama